Zakończyły się 60. Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy zwycięzców!

2020-09-27 17:05 MR
Zakończyły się 60. Kaliskie Spotkania Teatralne. Znamy zwycięzców!
Autor: MR na zdj. Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

To była prawdziwa uczta dla miłośników teatru. Zakończyły się Jubileuszowe 60. Kaliskie Spotkania Teatralne. Festiwal Sztuki Aktorskiej. Widzowie mieli okazję obejrzeć 11 spektakli konkursowych. Nagrodę Grand Prix za rolę żeńską otrzymała Katarzyna Figura, a za rolę męską Mirosław Baka.

Jubileuszowe 60. Kaliskie Spotkania Teatralne rozpoczęły się 19 września. Przez 8 dni widzowie mieli okazję obejrzeć 11 z 12 spektakli konkursowych:

- “Panny z wilka” Jarosława Iwaszkiewicza, reż. Agnieszka Glińska, Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

- “Dowcip” Margaret Edson, reż. Bożena Suchocka, Teatr im. Wojciecha Boguslawskiego w Kaliszu.

- “Kupiec Wenecki” Williama Shakespeare’a, reż. Szymon Kaczmarek, Teatr Nowy w Słupsku.

- “Staś i zła noga” Tomasza “Spell” Grządziela, reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- ”Fedra” Jeana Racine’a, reż. Grzegorz Wiśniewski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

- “Protest” Václav Havel, reż. Aldona Figura, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawa.

-  "Śmierć Komiwojażera" Arthura Millera, reż. Radosław Stępień, Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

-  "Wyzwolenia" Magdy Drab, reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

- "Lunapark" wg Grzegorza Ciechowskiego, reż. Anna Sroka-Hryń, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

- "Almodovaria" wg filmów Pedro Almodovora, reż. Anna Wieczur- Bluszcz, Teatr Polonia w Warszawie.

- “Matka Makryna” wg Juliusza Słowackiego i Jacka Dehnela, reż. Irena Jun, Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie.

Niestety, ze względu na panujące przepisy i kwarantannę jednego z artystów, odwołany został spektakl "Wstyd" Teatru Współczesnego w Warszawie.

60 lat Kaliskich Spotkań Teatralnych to przypuszczalnie ponad 6 tysięcy aktorów, którzy tu wystąpili. Myślę, że co najmniej ze trzy Kalisze widzów. Licząc to, że Kalisz był kiedyś liczniejszym miastem. Ponad 700 spektakli konkursowych i 831 nagród nie licząc tegorocznych. Cieszę się, że udało nam się doprowadzić, że przebrnęliśmy, że jesteśmy tu w tym miejscu, mimo wielu obaw.

Mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Nagrodę GRAND PRIX zakończonego w sobotę festiwalu oraz statuetkę Wojciecha za rolę kobiecą otrzymała Katarzyna Figura, za główną rolę w “Fedrze” Teatru Wybrzeże. Natomiast Grand Prix oraz statuetkę Wojciecha za męską rolę otrzymał Mirosław Baka za postać Willy’ego w spektaklu “Śmierć komiwojażera” również Teatru Wybrzeże. Jury nagrodziło także jedną z aktorek Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

60. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej. Werdykt - mówi Sławomira Łozińska, jedna z jurorek 60. KST

Nie zabrakło także głosowania widzów, którzy uznali, że na tytuł NajBogusławskiego Spektaklu zasługuje "Dowcip" w reż. Bożeny Suchockiej z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W głosowaniu na NajBogusławskiego Aktora zwyciężyła Katarzyna Figura za rolę Fedry w "Fedrze" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

60. Kaliskie Spotkania Teatralne
Autor: MR Spotkanie i rozmowa z aktorami