Uciskaj klatę! Możesz uratować komuś życie!

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Uciskaj klatę! Możesz uratować komuś życie!

2021-10-16 10:49

Nie bój się i uciskaj klatę! Dziś (16.10) obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Powody nagłego zatrzymania krążenia są różne. A NZK może wystąpić u osób dorosłych, jak i u dzieci. Dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy. Bo dzięki temu możemy zwiększyć dwu, a nawet trzykrotnie szanse poszkodowanego na przeżycie.

Jeśli serce nie pracuje, to człowiek umiera. Udzielając pierwszej pomocy poszkodowanemu możemy zwiększyć jego szanse na przeżycie. Nie bójmy się.

Najważniejsze jest udrożnienie dróg oddechowych dlatego, że człowiek najczęściej nie może oddychać z tego powodu, że język opada mu na tylną ścianę gardła. Kiedy odchylimy mu głowę do tyłu, umożliwiamy przepływ powietrza i może się okazać, że już wtedy ten człowiek zacznie oddychać. Normalnie oddech sprawdzamy, przykładając głowę do ust poszkodowanego i obserwując jego klatkę piersiową. Teraz gdy mamy czas pandemii dopuszcza się tylko obserwację klatki piersiowej. Jeśli klatka się nie unosi i osoba nie oddycha, należy wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć uciskanie klatki.

Mówi Piotr Wesołowski, ratownik KPP z Kalisza i strażak OSP Stawiszyn.

Uciskanie klatki piersiowej inaczej wygląda u osób dorosłych, dzieci i niemowlaków.

U osób dorosłych na środku klatki piersiowej kładziemy rękę niedominującą i dokładamy rękę dominującą. Uciskamy w tempie 100-120 razy na minutę, na głębokość 5-6 cm. To jest mniej więcej 1/3 wysokości klatki piersiowej. Musimy pamiętać o tym, żeby nie trzymać cały czas tej ręki w ucisku, tylko zapewnić tzw. relaksację, czyli to tempo to jest ucisk, odpuszczenie, ucisk odpuszczenie, ale NIE ODRYWAMY rąk od klatki piersiowej. U dzieci uciskamy jedną ręką, wtedy zmniejszamy liczbę uciśnięć do 15. U niemowląt uciskamy dwoma kciukami. Ważne są oddechy. W czasie pandemii zostało uznane, że można odejść od oddechów. Bo najważniejsze jest uciskanie klatki piersiowej, żeby zapewnić ten przepływ krwi. U dorosłych stosujemy schemat 30: 2 (30 uciśnięć i dwa wdechy). U dzieci 15:2, czyli 15 uciśnięć i dwa wdechy. U niemowląt robimy 3 uciśnięcia i 1 wdech i to robimy w równym tempie. Staramy się minimalizować przerwę w uciskaniu klatki piersiowej.

Wyjaśnia Piotr Wesołowski.

Udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, pamiętajmy również o własnym bezpieczeństwie. Rozejrzyjmy się dookoła czy coś nam nie zagraża. Jeśli mamy możliwość to używajmy rękawiczek jednorazowych. Pogotowie należy wezwać dzwoniąc pod nr 112 lub 999.

SONDA- Czy wiemy jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku NZK?
Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?