Starasz się o mieszkanie od miasta? Sprawdź nowe zasady

2021-01-15 13:20 mir
Mieszkanie socjalne
Autor: fot. pixabay/ilustracyjne Od nowego roku w Kaliszu obowiązują nowe przepisy przyznawania lokali komunalnych

Krótszy czas na złożenie wniosku i wyższe progi dochodowe dla osób, które chcą dostać mieszkanie komunalne – to zmiany w przepisach dotyczących wynajmu lokali miejskich w Kaliszu. Wnioski będą także punktowane – a to ma wpływ na przyznanie mieszkania.

Wnioski o przyznanie mieszkania można było składać do tej pory do końca lipca, od nowego roku – do 31 maja.

– Cała procedura mieści się ciągu roku, ale to skutkuje także skróceniem czasu składania wniosku. Wszystko po to, by wnioski były zaopiniowane przez komisję mieszkaniową, a następnie trafiły na biurko prezydenta, który do końca roku ogłasza listę osób uprawionych do otrzymania lokalu

– mówi Janusz Sibiński z Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza.

Podwyższono także progi dochodowe, które uprawniają mieszkańców do lokalu komunalnego z zasobów Miasta Kalisza. Dotyczy to także lokali tzw. socjalnych. Kaliszanie, którzy wcześniej składali już wnioski, ale nadal nie otrzymali kluczy do mieszkania, powinni zaktualizować swoje dane.

– Chodzi o to, by weryfikować osoby, które mają uprawnienia z lat poprzednich, a nie otrzymały jeszcze lokalu. Dzięki temu będzie można zaktualizować stan rodzinny, czyli liczbę osób w gospodarstwie domowym, a także aktualną sytuacją materialną oraz to, czy uprawnia ona w dalszym ciągu do otrzymania lokalu

– dodaje Janusz Sibiński.

Mieszkańcy mogą także starać się o przedłużenie umowy najmu mieszkania socjalnego, nawet jeśli jest ono zadłużone. Muszą jednak wcześniej podpisać ugodę na spłatę długu w ratach.

Szczegóły i dokumenty na stronach internetowych miasta - kalisz.pl