Seniorze nie daj się oszukać!

2020-05-22 14:12 MR
Seniorze nie daj się oszukać!
Autor: KMP w Kaliszu

Seniorze nie daj się oszukać! Apelują kaliscy policjanci i w związku z tym prowadzą akcję skierowaną do osób starszych. A ma to na celu uświadomienie seniorów, że przestępcy działają na ich szkodę. Zwłaszcza że w ostatnich dniach nie tylko w Kaliszu, ale również Ostrowie i Ostrzeszowie doszło do kolejnych oszustw metodą m.in. na wnuczka czy policjanta.

By dotrzeć do szerszego grona odbiorców, kaliscy funkcjonariusze umieścili plakaty z hasłem - Seniorze nie daj się oszukać! w miejscach często odwiedzanych przez osoby starsze.

Przestępcy dzwoniąc do seniorów, podają się za najczęściej za policjantów lub członków najbliższej rodziny. W pierwszym przypadku starają się przekonać swoich rozmówców o tym, że ktoś działa na ich szkodę. Wymyślona historia dotyczy najczęściej próby włamania na konto lub zaciągnięcia kredytu przy użyciu danych osobowych rozmówcy. W przypadku prób oszustw „na wnuczka” oszuści najczęściej opowiadają historię o wypadku drogowym, w którym uczestniczył ktoś z bliskiej rodziny seniora i pilnie potrzebuje pieniędzy na leczenie bądź kaucję.

Tłumaczy Anna Jaworska - Wojnicz, rzecznik kaliskich policjantów.

Dlatego policjanci cały czas apelują o zachowanie ostrożności w kontaktach z obcymi.

Pamiętajmy, aby nie ufać bezgranicznie osobom, które do nas dzwonią. Nie każda z tych osób ma dobre intencje i jest tym za kogo się podaje.

Dodaje Anna Jaworska - Wojnicz.

Każdą próbę oszustwa należy zgłosić na policję.