Ponad 13 tysięcy spraw w roku! Prokuratorzy okręgu ostrowskiego mają co robić

2020-02-14 14:19
podsumowanie prokuratury
Autor: BO

Prokuratorzy okręgu ostrowskiego wśród najskuteczniejszych w Polsce. Na 42 jednostki w okręgu łódzkim- zajmują pierwsze miejsce na podium, jeśli chodzi o efektywność ścigania. I to kolejny rok z rzędu. Ta skuteczność wynosi dokładnie 49,92 procent. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim podsumowała właśnie 2019 rok. Łącznie wpłynęło 13617 spraw. Do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu- 4177.

I kaliska prokuratura była tą, do której wpłynęło spraw najwięcej. Tuż za nią jest Prokuratura Rejonowa w Ostrowie - 3345 spraw. Potem są jednostki w Krotoszynie (1444), Jarocinie ( 1327), Ostrzeszowie (1062) i Kępnie i Pleszewie ( po 1040).

Łącznie wszystkich spraw było więcej - w porównaniu z rokiem 2018- o blisko TYSIĄC.

To ogrom pracy.

To mniej więcej tak, jakby dołożono nam kolejny , trzynasty miesiąc w roku. Bo właśnie około tysiąca spraw wpływa każdego miesiąca. I jest to gigantyczna praca wykonana przez prokuratorów.

Uważam, że na wzrost spraw - a jest on niebagatelny, ma wpływ wiele czynników. Rośnie liczba spraw ujawnianych przez policję, wykrywanych przez policję i inne służby, a także rośnie świadomość obywateli, którzy składają zawiadomienia o przestępstwach i domagają się ścigania przestępców. Ale też, co trzeba również powiedzieć, jest też część przestępstw, która nie ujrzała światła dziennego.

Mówi Paweł Szymanowski, Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim.

W 2019 roku- prokuratorzy skierowali do sądów blisko 3 i pół tysiąca aktów oskarżenia, którymi objęli 3763 osoby.

Zabezpieczyli majątek o wartości 13.293.177 złotych. W 2018stym było to niespełna 6 milionów.

Duży nacisk nasi przełożeni kładą na to, by zabezpieczać mienie u podejrzanych, by podejrzani żadnych korzyści z popełnianych przestępstw nie osiągali. A wręcz, można powiedzieć, boleśnie odczuwali , że zostali złapani, wykryci i pozbawiani majątku. Zabezpieczane są głównie pieniądze na kontach bankowych i nieruchomości.

podsumowanie prokuratury
Autor: BO Paweł Szymanowski, Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim

Mówi prokurator Szymanowski.

W minionym roku prokuratorzy wystąpili o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 289 podejrzanych. Sąd uwzględnił 269 wniosków. Było też ponad 450 dozorów policyjnych, i 52 przypadki zakazu opuszczania kraju. Wobec 130 podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe, wobec 2 - zawieszenie w czynnościach służbowych lub wykonywaniu zawodu.

Szczegółowe dane statystyczne znajdziecie TUTAJ:http://ostrow.po.gov.pl/index.php/informacje/serwis-prasowy/komunikaty/1658-skrotowe-dane-statystyczne-dla-przedstawicieli-mediow-dotyczace-dzialalnosci-prokuratur-okregu-ostrowskiego-w-2019-r

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE