Piękne pisanie w kaliskiej bibliotece [FOTO, AUDIO]

2020-09-11 15:13 (mz)
Od Kalisza(n) piękne pisanie. Wystawa w bibliotece
Autor: fot. MZ/eska.pl Wystawę przygotował Mateusz Halak (na zdj.)

Jak kiedyś… pisano ręcznie? Możemy podejrzeć w bibliotece przy al. Wolności w Kaliszu. Tam przygotowano wystawę „Od Kalisza(n) piękne pisanie” poświęconą sztuce kaligrafii. Są m.in. listy, sygnatury i dedykacje na zdjęciach.

– Te adnotacje i dedykacje na rewersach fotografii najbardziej mnie urzekają – mówi Mateusz Halak, autor wystawy, bibliotekarz i pasjonat kaligrafii. – Tutaj mamy zdjęcia z drugiej połowy XIX wieku oraz z okresu międzywojennego. Są też książki z sygnaturami ich właścicieli, co było rzeczą powszechną kiedyś, a dzisiaj mniej spotykaną. Możemy pokazać podpis księdza Sobczyńskiego, mamy też sygnaturę Alfonsa Parczewskiego i kilku właścicieli ziemskich z okolic Kalisza.

Posłuchaj: o sztuce kaligrafii mówi Mateusz Halak, bibliotekarz i pasjonat pięknego pisma ręcznego

Mateusz Halak przyznaje, że nauka kaligrafii wymaga dużej cierpliwości.

– To też sprawdzenie samego siebie pod kątem warsztatu, ale i uporu w tym, żeby wypracować własny charakter pisma, bo to jest bardzo indywidualna sprawa. Nie jest to tanie hobby, bo żeby pisać w manierze dziewiętnastowiecznej, należy sięgnąć po sprzęty, które nie są dostępne powszechnie – mówi autor wystawy w bibliotece.

Na niewielkiej wystawie w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu zobaczymy także sygnatury kaliskich mistrzów ciesielskich oraz artystów rysowników i malarzy z epoki oświecenia. Prezentowane są także wielkoformatowe kopie sygnatur najważniejszych nazwisk w historii Kalisza.