Opłaty za żłobek w Kaliszu na razie bez zmian

2021-04-30 10:05 mir
Żłobek Wrocław. Nabór wiosenno- letni w maju [ZASADY, REKRUTACJA]
Autor: LRCL/Pixabay/cc0 Żłobek Wrocław. Nabór wiosenno- letni w maju [ZASADY, REKRUTACJA]

Kalisz na razie bez podwyżek opłat za pobyt dziecka w miejskich żłobkach. Prezydent uznał, że to nie jest najlepszy czas na głosowanie nad takim pomysłem. O ponowną analizę planowanego podniesienia opłat prosili radni.

Projekt uchwały zmieniającej sposób naliczania opłat za pobyt dziecka w miejskich żłobkach ostatecznie zdjęto z porządku obrad sesji Rady Miasta Kalisza w czwartek, 29 kwietnia.

– Doszły mnie słuchy, że radni potrzebują jeszcze trochę czasu, by przepracować zaproponowane przez Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych oraz dyrektorów żłobków korekty dotyczące wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobkach. Proszę radnych o wypracowanie pewnych rozwiązań, które byłyby bardziej do przyjęcia

– mówi prezydent Krystian Kinastowski.

– Faktycznie musimy przemyśleć mechanizm autoindeksacji w tych warunkach społecznych, gospodarczych i politycznych jakie mamy, jak i samą wysokość tej opłaty

– dodaje Dariusz Grodziński, radny Koalicji Obywatelskiej. Radny chce ponadto, by tematem zajęła się kaliska Rada Kobiet, bo „to taki matczyny punkt, gdyż kobiety też są w większym stopniu zwyczajowo i kulturowo zaangażowane w opiekę nad dziećmi do wieku przedszkolnego”.

Obecnie w miejskich żłobkach obowiązuje stała stawka za opiekę nad dzieckiem, rzędu 7,50 zł za godzinę. Po zmianach miałaby wynosić 10% najniższej krajowej. Oznacza to, że opiekun zapłaciłby o przeszło 120 zł więcej niż obecnie – miesięczny koszt wzrośnie ze 157 do 280 zł. Do tego dochodzą też opłaty m.in. za wyżywienie malucha.

Wg Urzędu Miasta Kalisza, działalność miejskich żłobków jest coraz droższa, stąd konieczność podwyżek. Urząd dodaje też, że w wielu innych miastach miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku jest znacznie wyższy niż w Kaliszu, m.in. w Ostrowie Wielkopolskim opłata miesięczna wynosi właśnie 280 zł.