Oddział Rehabilitacji Dziecięcej w Kaliszu w fatalnym stanie! Rodzice walczą o remont!

2020-08-01 10:49 MR
Oddział Rehabilitacji Dziecięcej w Kaliszu w fatalnym stanie
Autor: MR

Grzyb na ścianach i suficie. Zacieki i odpadający tynk. To codzienność na oddziale rehabilitacji dziecięcej w szpitalu w Kaliszu. Rodzice chorych dzieci mówią DOŚĆ i proszą o interwencję dyrekcję. Zbierają też podpisy, by jak najszybciej ruszyć z remontem. Nie chodzi tylko komfort, ale przede wszystkim o BEZPIECZEŃSTWO, bo do placówki trafiają również dzieci z niewydolnością oddechową.

Oddział rehabilitacji dziecięcej w Kaliszu jest jedyną placówką w powiecie kaliskim, która realizuje w całości nieodpłatne świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci w ramach umowy z NFZ. Niestety, obecny stan placówki pozostawia wiele do życzenia. Kilka pomieszczeń wymaga natychmiastowego remontu!

- My się boimy o dzieci i o to, że tak naprawdę chcemy im pomóc, a nie wiemy czy im nie szkodzimy przywożąc je tutaj. Nie chodzi o personel, bo to są ludzie, którzy oddają całe swoje serce naszym dzieciom. Warunki panujące w placówce są tragiczne.- mówi Aneta, mama małej Mai. 

- Boimy się czy to czasami nie zaszkodzi dzieciom. Czy czasami w przyszłości nie będą miały problemów z astmą lub innymi chorobami - dodaje Marta, mama Mikołaja. 

Oddział mieszczący się przy ul. Toruńskiej nie był remontowany od lat. Działania, które zostały tu podjęte to głównie inicjatywa pracowników i rodziców. Dodaje mama  Mai

Jakiekolwiek malowanie, ozdabianie ścian, wszystko to robią rehabilitanci. Robią to po godzinach pracy i za własne pieniądze. Część rzeczy przynoszą rodzice do prowadzenia zajęć. 

Na oddziale brakuje także sprzętu, który pomógłby w rehabilitacji.

Prowadzę zajęcia z większymi dziećmi. Nie mam sprzętu. Nie mam roweru, bieżni. Gry i zabawy ruchowe prowadzone na małej sali. Trzeba być kreatywnym, żeby przeprowadzić najprostsze zajęcia. 

Mówi jedna z rehabilitantek pracujących na oddziale. 

Rodzice nie poddają się i podejmują rozmowy z dyrekcją kaliskiego szpitala, któremu oddział rehabilitacyjny podlega. W tej sprawie zebrali ponad 500 podpisów, w tym od rodziców, dzieci rehabilitowanych, a także od przyjaciół oddziału. 

Dyrekcja szpitala - po licznych prośbach - w piątek - pojawiła się na oddziale, by zobaczyć jego stan faktyczny. Obiecała, że tematem się zajmie. Szczególnie jeśli chodzi chodzi o trzy pokoje do rehabilitacji, które wymagają natychmiastowego remontu.
Na razie jednak to tylko obietnica, która pojawiła się na facebookowym profilu kaliskiego "okrąglaka"

Oddział Rehabilitacji Dziecięcej w Kaliszu w fatalnym stanie
Autor: Archiwum Prywatne
Oddział Rehabilitacji Dziecięcej w Kaliszu w fatalnym stanie
Autor: Archiwum Prywatne