Nie chcą, by miasto wycięło drzewa! Był protest w KALISZU!

2022-07-05 5:34
Kaliszanie wyrazili swój sprzeciw wobec wycinki drzew
Autor: mraj

Budzimy ratusz! Stop wycince drzew. Pod takim hasłem odbyła się manifestacja w Kaliszu. W poniedziałkowe popołudnie kilkudziesięciu mieszkańców zebrało się na Głównym Rynku, by wyrazić swoje niezadowolenie odnośnie pielęgnacji zieleni i wycinki drzew m.in. z ulicy Częstochowskiej.

Kaliszanie nie zgadzają się z decyzją, że drzewa, które znajdują się przy ul. Częstochowskiej pójdą pod topór. Podczas spotkania poruszone zostały również  kwestie wycinki drzew w innych częściach miasta. Manifestujący przynieśli ze sobą transparenty i  kartki, na których widniały hasła:

#NieChcemyBetonozywKaliszu, #StopWycinceDrzew,#ZieleńtoŻycie

Jestem potężnym krytykiem obecnego prezydenta, a jednak chciałbym żeby prezydent maksymalnie utrudnił mi tę krytykę robiąc jedną bardzo prostą rzecz. Zmieniając politykę miasta wobec zieleni i drzew. Mamy jako miasto mnóstwo problemów i zapewne większości problemów nie uda nam się rozwiązać. Mamy starzejące się społeczeństwo, uciekającą młodzież, zapewne nie uda się wyremontować całego miasta, wybudować nowych domów, ale wierzę w jedno, że da się zrobić rzecz bardzo prostą to znaczy zazielenić to miasto. Cały czas marzy mi się, żeby zieleń wróciła do miasta, ale również, że kiedy będziemy wyjeżdżać z tego miasta tak jak było dawniej kiedy np. jechało się ul. Łódzką to tam wszędzie były drzewa.

Mówił Maciej Błachowicz, pomysłodawca akcji.

Mieszkańcy Kalisza punktualnie o godzinie 18.00 włączyli budziki i dzwonki w telefonach, by w ten sposób obudzić kaliskie władze. Kilka minut później na na płycie Głównego Rynku pojawili się Krystian Kinastowski, prezydent miasta, Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu. 

Sam projekt był zlecony w 2016 roku. My ten projekt dostaliśmy do realizacji można powiedzieć kompletny. Dużo pracy musieliśmy dużo pracy włożyć, żeby go zrealizować. Dostaliśmy pieniądze z UE, to jest ostatni projekt z Wielkopolski, który z tej starej unijnej perspektywy jest realizowany z dużym opóźnieniem, więc terminy są napięte. Wartość kosztorysowa projektu to około 60 milionów. Dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 50 milionów z rządowego funduszu Polski Ład. Decyzja środowiskowa na to zadanie została wydana w połowie 2018 roku, czyli zanim ja tutaj przyszedłem do ratusza. W tym momencie abstrahując od tego czy ta zmiana jest możliwa i realna, ze względu na to by zachować bezpieczne warunki drogowe na tym odcinku, byłoby bardzo ciężko zmieniać ten projekt i po prostu skończyłoby się tak, że tej inwestycji byśmy nie zrealizowali.

Wyjaśniał Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Emocji nie brakowało. Mieszkańcy zwrócili również uwagę na inne działania m.in. wycinkę drzew z ulicy Podmiejskiej, rewitalizację  Plant czy remontu ulicy Nowy Świat. Spotkanie trwało blisko godzinę.

Kaliszanie wyrazili swój sprzeciw wobec wycinki drzew
Autor: mraj
Kaliszanie wyrazili swój sprzeciw wobec wycinki drzew
Autor: mraj
Kaliszanie wyrazili swój sprzeciw wobec wycinki drzew
Autor: mraj
Kaliszanie wyrazili swój sprzeciw wobec wycinki drzew
Autor: mraj

Byliny wśród zieleni miejskiej

Pytanie 1 z 10
Jeżówka to bylina łatwa w uprawie i praktycznie bezobsługowa. Na którym zdjęciu widzisz jeżówkę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE