"Między mostami" wystawa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu [ZDJĘCIA]

2021-03-26 8:03

“Między mostami” na najnowszej plenerowej wystawie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Ekspozycja pokazuje metamorfozę fragmentu Kalisza na przestrzeni ostatnich 200 lat. Obejrzeć ją można przed wejściem do czytelni przy ulicy Krótkiej oraz w jej wnętrzu.

Wystawa “Między mostami” przedstawia ciekawą historię Przedmieścia Wrocławskiego. Tutaj mieściło się kino “Stylowe”, gdzie można było obejrzeć seans za 74 grosze! Dalej znajdowała się synagoga, a przed i za domem Kowalskich był bujny ogród. Wszystko to na zasypanym w XIX wieku starorzeczu Prosny – płynącej wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki jej odnodze.

Dzięki tym planszom chcemy przekazać metamorfozę tej części miasta na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Mówi Zenona Kubiak, autorka wystawy.

Prezentujemy tutaj dość spory materiał ikonograficzny. Są to fotografie, projekty budowlane. Częściowo zgromadzone z Archiwum Państwowego. Monochromatyczne fotografie określiliśmy czymś takim bardziej kolorowym. Miraże z ulicy Śródmiejskiej i ulicy Krótkiej dotąd mało poznane.

dodaje Mateusz Halak.

Wystawę przygotowali bibliotekarze Zenona Kubiak i Mateusz Halak.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE