Kaliszanie czekają na obwodnicę. Są dwa warianty przebiegu [POSŁUCHAJ]

2021-05-01 8:20 mir
Aleja Wojska Polskiego w Kaliszu
Autor: fot. Google Maps

Obwodnica Kalisza na na razie jest tylko na papierze – w rządowych ustawach i programie budowy „100 obwodnic”. W najbliższym czasie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma także przeanalizować dwa warianty przebiegu tej trasy. O aktualne informacje dotyczące postępu prac nad prosił Zbigniew Włodarek, kaliski radny Lewicy.

Jeden wariant obwodnicy biegnie poza granicami miasta. Drugi, zgłoszony przez władze Nowych Skalmierzyc, wchodzi na tereny miejskie. Długo wyczekiwana inwestycja ma być gotowa do 2027 roku. Obwodnica miasta będzie budowana w ciągu drogi krajowej (DK) nr 25.

– Jest to inwestycja priorytetowa. Tak to jest ustalone w programie budowy stu obwodnic. Jeśli chodzi o DK 25, obecnie GDDKiA w Poznaniu pracuje nad rozbudową całego odcinka, pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Koninem. W pierwszej kolejności będzie jednak realizowana obwodnica. Trasa między Ostrowem a Koninem będzie podzielona na trzy odcinki, pierwszy do realizacji będzie odcinek obwodnicy o długości 19 kilometrów, przebiegać będzie między Kokaninem a Biskupicami Ołobocznymi. Pod uwagę brane są dwa warianty przebiegu. Jeden z wariantów biegnie całkowicie poza granicami miasta, drugi wariant – na wniosek burmistrza Nowych Skalmierzyc – częściowo, bardzo krótkim odcinkiem zahacza o granice miasta, po stronie południowo-zachodniej. Dla miasta nie ma to większego znaczenia, bo daje to możliwość rozwoju Kalisza, eliminuje negatywne oddziaływanie

– mówi Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.

Więcej w materiale audio:

POSŁUCHAJ: O postępach prac nad obwodnicą Kalisza mówi Krzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji

Ostateczny wariant przebiegu obwodnicy ma być wybrany do drugiej połowy 2022 roku.

Gdyby obwodnica powstała dzisiaj, ruch na ulicach Kalisza zmniejszyłby się o jedną trzecią.