Kalisz: drogowcy wchodzą na Częstochowską. Duży remont od poniedziałku [SZCZEGÓŁY]

2021-02-20 10:00 mir
rondo Ptolemeusza w Kaliszu
Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza, Artur Bonusiak Pierwszy etap remontu obejmie odcinek od ronda Ptolemeusza do ul. Częstochowskiej 91

Kolejne drogowe utrudnienia w Kaliszu. Rusza remont ulicy Częstochowskiej. Drogowcy wejdą tam już w najbliższy poniedziałek. Prace zaczną za rondem Ptolemeusza. To początek długo zapowiadanej modernizacji ulic, którymi biegnie droga wojewódzka 450.

To pierwszy etap dużego remontu ruchliwej trasy, a to oczywiście oznacza objazdy i zmiany w kursowaniu autobusów KLA. Zakres prac jest szeroki – drogowcy chcą przebudować jezdnię, chodniki, zatoki autobusowe, parkingi. Remont przejdzie też przydrożna kanalizacja i uzbrojenie techniczne. Tak będzie na w sumie dwu i półkilometrowym odcinku od ulicy Nowy Świat przy Rogatce, przez ulicę Częstochowską. Na razie drogowcy wchodzą na Częstochowską za rondem Ptolemeusza.

Jak informuje Urząd Miasta Kalisza,

„w ramach prac na odcinku między Rondem Ptolemeusza a posesją Częstochowska 91a, w pierwszej kolejności roboty obejmą część ulicy po jej nieparzystej stronie. Dla ruchu samochodów pozostawiony zostanie jeden pas ruchu, umożliwiający jazdę od strony ulicy Budowlanych w kierunku ronda Ptolemeusza.

Ponadto wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji ruchu:

- wyznaczony zostanie objazd dla pojazdów jadących od strony Ronda Ptolemeusza w kierunku ulicy Księżnej Jolanty przez Szlak Bursztynowy, ulicami Polną i Budowlanych – do  Częstochowskiej, - wyłączone zostaną z użytku przystanki autobusowe przy ulicy Kordeckiego oraz Częstochowska Rypinek i Częstochowska Szpital (nieparzysta strona), - na skrzyżowaniu ulic Częstochowskiej i Budowlanych sygnalizacja świetlna zostanie przełączona na tryb awaryjny (światła żółte pulsujące), - zamknięte zostanie połączenie ulicy Kordeckiego z Częstochowską, - na Rondzie Ptolemeusza jezdnia zostanie zwężona do jednego pasa ruchu, - na wyjeździe z ulicy Bolesława Chrobrego w ulicę Częstochowską wprowadzony zostanie nakaz jazdy w prawo, w kierunku Ronda Ptolemeusza. Przejazd autobusów komunikacji miejskiej KLA od strony Ronda Ptolemeusza odbywał się będzie ulicami: Szlak Bursztynowy, Polną i Budowlanych. Tymczasowy przystanek KLA dla pasażerów z ulicy Kordeckiego zostanie wyznaczony w ul. Szlak Bursztynowy na wysokości Parku Przyjaźni”.

Jazda przez Kalisz to teraz prawdziwy tor przeszkód – remonty trwają bowiem także na ulicy m.in. Podmiejskiej, Śródmiejskiej i na Bankowej. Prace wznowiono w tym tygodniu, po ostatnim ataku zimy.