Jak unikać wypalenia zawodowego w IT?

i

Autor: pixabay.com Jak unikać wypalenia zawodowego w IT?

Jak unikać wypalenia zawodowego w IT?

2022-04-25 5:22

Wypalenie zawodowe to jedno z najczęściej występujących oraz najpoważniejszych zjawisk, jeżeli chodzi o rynek pracy. Dlatego też od 1 stycznia 2022 roku jest ono klasyfikowane jako choroba, na którą pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie. Walka z nią w dużej mierze staje się jednak obowiązkiem pracodawcy, który już na starcie powinien wdrożyć odpowiednie działania, pozwalające uniknąć wypalenia zawodowego u pracowników.

Czym jest i skąd się bierze wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to choroba, w której zatrudniony traci chęć wykonywania dotychczasowej pracy. Objawia się ono zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Najbardziej charakterystycznymi objawami są: uczucie wyczerpania (także emocjonalnego), brak energii, obniżenie samooceny, utrata pasji czy też odczuwalna niechęć do podejmowanych obowiązków, miejsca pracy oraz współpracowników. Wypaleniu zawodowemu najczęściej towarzyszą problemy ze snem czy zdrowiem. Brak wdrożenia odpowiednich działań może przyczynić się do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wśród najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego wymienia się:

  • nieadekwatne wynagrodzenie,  
  • przeciążenie obowiązkami zawodowymi (m.in. nadgodziny),
  • złe zarządzanie firmą,
  • niską kulturę pracy,
  • konflikty wewnętrzne.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym w branży IT?

Branża IT jest niezwykle narażona na wypalenie zawodowe u pracowników. Stąd też pracodawcy powinni odpowiednio zadbać o swój personel. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto rozpocząć od oddzielenia sfery prywatnej od zawodowej – praca nie może wracać z pracownikiem do domu. Drugim ważnym aspektem jest dbanie o odpowiednią komunikację z zespołem, która będzie oparta na lojalności i zaufaniu. W końcu warto oferować swoim pracownikom profesjonalną pomoc (np. w formie warsztatów radzenia sobie ze stresem).

Jeżeli Twój pracodawca nie wykazał się odpowiednim zaangażowaniem w walce z wypaleniem zawodowym, pamiętaj, że sam musisz postawić na swoje zdrowie! Kiedy uznasz, że najwyższy czas zmienić pracę, koniecznie zajrzyj na portal Protocol¸ dzięki któremu szybko znajdziesz nowe, atrakcyjne miejsce zatrudnienia między innymi w Kaliszu!

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE