Czym jest i skąd się bierze wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to choroba, w której zatrudniony traci chęć wykonywania dotychczasowej pracy. Objawia się ono zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Najbardziej charakterystycznymi objawami są: uczucie wyczerpania (także emocjonalnego), brak energii, obniżenie samooceny, utrata pasji czy też odczuwalna niechęć do podejmowanych obowiązków, miejsca pracy oraz współpracowników. Wypaleniu zawodowemu najczęściej towarzyszą problemy ze snem czy zdrowiem. Brak wdrożenia odpowiednich działań może przyczynić się do trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Wśród najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego wymienia się:
- nieadekwatne wynagrodzenie,
- przeciążenie obowiązkami zawodowymi (m.in. nadgodziny),
- złe zarządzanie firmą,
- niską kulturę pracy,
- konflikty wewnętrzne.
Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym w branży IT?
Branża IT jest niezwykle narażona na wypalenie zawodowe u pracowników. Stąd też pracodawcy powinni odpowiednio zadbać o swój personel. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto rozpocząć od oddzielenia sfery prywatnej od zawodowej – praca nie może wracać z pracownikiem do domu. Drugim ważnym aspektem jest dbanie o odpowiednią komunikację z zespołem, która będzie oparta na lojalności i zaufaniu. W końcu warto oferować swoim pracownikom profesjonalną pomoc (np. w formie warsztatów radzenia sobie ze stresem).
Jeżeli Twój pracodawca nie wykazał się odpowiednim zaangażowaniem w walce z wypaleniem zawodowym, pamiętaj, że sam musisz postawić na swoje zdrowie! Kiedy uznasz, że najwyższy czas zmienić pracę, koniecznie zajrzyj na portal Protocol¸ dzięki któremu szybko znajdziesz nowe, atrakcyjne miejsce zatrudnienia między innymi w Kaliszu!
Artykuł sponsorowany