fibiger

i

Autor: fot. Urząd Miasta Kalisza, archiwum Jan A.P. Kaczmarek i Judyta Fibiger

historia rodziny Fibigerów

Film z Kaliszem w tle i muzyką laureata Oscara. Zapraszamy na pokazy

2023-03-15 10:59

„Dusza zaklęta w fortepianie” na dużym ekranie. Film o rodzinie Fibigerów trafi do kin. W Kaliszu odbędą się dwa pokazy.

Film swoją premierę miał w zeszłym roku. Teraz będzie wyświetlony w Kaliszu dwukrotnie – 26 marca o 15:00 o 28 marca o 19:00 w Multikinie w galerii Tęcza.

- „Dusza zaklęta w fortepianie” to filmowa historia założonej w 1889 roku w Kaliszu Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger – największej polskiej fabryki fortepianów i pianin. W dokumencie pojawiają się unikalne archiwalia pokazujące znacjonalizowaną fabrykę, której nazwa po wojnie została przez ówczesne władze bezprawnie zamieniona na „Calisię”

- mówi Judyta Fibiger, reżyserka i scenarzystka filmu. Obraz jest hołdem dla ostatniego właściciela fabryki i pradziadka reżyserki – Gustawa Arnolda III.

- Filmowa opowieść pokaże także, iż dzięki spuściźnie Fibigerów Kalisz jest obecnie największym w Europie zagłębiem renowacji fortepianów i pianin

- dodaje autorka dokumentu.

Muzykę do filmu skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, który jest także jednym z bohaterów filmu. W filmie, obok osób bezspośrednio związanych z fabryką, występuje także Leszek Możdżer, który zasiada do największego, zbudowanego w Polsce fortepianu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE