Biskup Damian Bryl pokieruje Diecezją Kaliską. "Dla niego jest ważny każdy człowiek"

2021-01-25 13:29 mir
Kuria diecezjalna w Kaliszu
Autor: fot. Mirosława Zybura, Radio Eska Kuria diecezjalna w Kaliszu

Diecezja Kaliska ma nowego biskupa. Został nim Damian Bryl. Do Kalisza przechodzi z archidiecezji poznańskiej. Mianował go dzisiaj papież Franciszek.

Biskup Bryl pochodzi z Jarocina i całe swoje zawodowe życie związany jest z kościołem katolickim w Wielkopolsce. Pracował w Środzie Wielkopolskiej, poznańskim seminarium i tamtejszych kościołach. Był też adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Działa też w Konferencji Episkopatu Polski. Przez ostatnie siedem lat był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. 

Jego powołanie skomentował już Stanisław Gądecki, arcybiskup poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Decyzja Ojca Świętego Franciszka wywołała we mnie radość i smutek jednocześnie. Radość - bo Diecezja Kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu, a jednocześnie pełnego zatroskania o człowieka, o Kościół, i o Ewangelię Bożą. Człowieka wrażliwego na Boży głos, a przez to wrażliwego na biedę i cierpienie, które we współczesnym świecie przyjmują tak zaskakujące formy. Diecezja Kaliska zyskała biskupa, dla którego ważny jest każdy człowiek, a troska o powierzony jego pasterskiej trosce Kościół Boży będzie dla niego sprawą podstawową. Człowieka o horyzontach szerokich, który nie zadawala się najprostszymi odpowiedziami, ponieważ potrafi wiedzieć dalej i głębiej.

Z kolei mój smutek wynika z faktu, iż - tym samym - Archidiecezja Poznańska i jej biskup tracą takiego właśnie biskupa pomocniczego. Mam również świadomość, że krzyż pektoralny Księdza Biskupa będzie stawał się coraz cięższy.

- pisze arcybiskup Gądecki w życzeniach do nowego biskupa kaliskiego.

Damian Bryl zastąpi biskupa Grzegorza Rysia, który pełnił obowiązki biskupa kaliskiego po odwołaniu Edwarda Janiaka w październiku minionego roku.