Cietrzew zamknie szlaki w Karkonoszach!

2021-03-31 9:07 Jakub Thauer
cietrzewie
Autor: KPN

W Karkonoszach rozpoczął się sezon godowy cietrzewi. Wielkie ptaki potrzebują teraz spokoju dlatego Karkonoski Park Narodowy zamyka część górskich ścieżek! Do maja końca mają z ruchu turystycznego zostanie wyłączona droga między Skalnym Stołem a Przełęczą Okraj – a wędrować będzie trzeba alternatywną drogą przez tzw, TABACZNĄ ŚCIEŻKĘ! Zamiany mają pojawić się wraz z nowym miesiącem! Wypatrujcie więc na szlakach charakterystycznych żółto czarnych znaków z symbolem tego rzadkiego ptaka!

Od 1 kwietnia, z uwagi na okres godowy czyli toki cietrzewi zamknięte dla ruchu turystycznego zostały następujące odcinki szlaków:a) szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Rekomendowana trasa obejścia z Okraju przebiega szlakiem zielonym (Tabaczaną Ścieżką) oraz szlakiem żółtym na Skalny Stół. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w Republice Czeskiej nie rekomendujemy trasy szlakiem czerwonym z Okraju do Sowiej Przełęczy. Zalecamy rozpoczynanie wędrówki w Karpaczu z racji na dłuższy dystans aktualnej trasy obejścia po polskiej stronie.

b) odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.

c) odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Odcinki te zostały oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia.

Po czeskiej stronie listę utrudnień i zamkniętych odcinków znajdziecie na https://www.krnap.cz/omezeni-na-cestach/

Zamknięte pozostają również:

  • szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu ze względu na ochronę sokoła wędrownego – obejście do schroniska Samotnia jest poprowadzone drogą transportową,
  • szlak niebieski (Droga Jubileuszowa) na Śnieżkę, ze względu na zagrożenie lawinowe,
  • szlak czerwony od zamkniętego schroniska „Nad Łomniczką” do schroniska Dom Śląski, ze względu na zagrożenie lawinowe,
  • szlak żółty przez Biały Jar, ze względu na zagrożenie lawinowe,
  • szlak żółty ze schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, ze względu na zagrożenie lawinowe,  

Aktualizowana na bieżąco mapa, znajduje się w zakładce ostrzeżenia: https://kpnmab.pl/ostrzezenia