X Iławski Półmaraton - Bez klaskania, przytulania i z zamkniętą strefą [AUDIO]

2020-09-04 6:00
x iławski półmaraton - logo
Autor: mat organizatora

Ta edycja największego, iławskiego biegu będzie wyjątkowa... i to nie tylko dzięki dziesiątej, jubileuszowej edycji. W takim kształcie i z tyloma ograniczeniami imprezy sportowej nikt się nie podejmował. Organizatorzy jednak wierzą, że im się uda, odwrotu już nie ma.

Początkowo, zanim poluzowano obostrzenia, rozważano dwa scenariusze - albo X Iławski Półmaraton La Rive im. Antoniego Gierszewskiego się odbędzie normalnie, albo wirtualnie. Trzeciej opcji, czyli kompletnego odwołania wydarzenia, główny organizator i dyrektor biegu - Paweł Hofman, nie dopuszczał nawet do myśli.

Gdy wydano kolejne etapy łagodzenia pandemii, pojawiło się światełko w tunelu - pozwolenie na organizację imprezy masowej na 500 osób, szybko jednak owe światełko przygasło i limit uczestników zmniejszono, pojawiły się problemy...

- Najpierw mówiono o 500 osobach, potem o 300, wreszcie w nocy opublikowano ustawę i ograniczenie do 250 uczestników. Listę uczestników trzeba było zamykać wcześniej i dopuszczać do biegu drogą eliminacji tylko tych, którzy najszybciej opłacili pakiety startowe. Niestety musieliśmy w tym roku darować sobie bieg młodzieży, czyli Młodego Maratończyka. Zainteresowanie tym biegiem, przez zamknięte szkoły było znikome, a i tak razem z półmaratonem i limitem 250 trudno by było go zorganizować. Zostają natomiast biegi dla dzieci przedszkolnych, żłobkowych, matek w ciąży, czyli Ja Też Lubię Biegać - ta impreza dzień przed biegiem głównym, w sobotę - mówi Paweł Hofman, organizator.

Około 200 osób będzie obsługiwać imprezę, punkty kontrolne będą wyglądały inaczej

Biegacze na punktach żywieniowych zamiast standardowych kubeczków z wodą czy przekąsek, otrzymają zakręconą butelkę z wodą i specjalne żele energetyczne.

- Nie będzie bananów, nie będzie nic co może dotknąć kilka osób i narazić na przeniesienie wirusa na biegacza. Na pierwszym punkcie w Kamieniu będzie woda, na drugim woda i żel energetyczny, na trzecim woda. Butelki będzie można na odcinku kilometra wyrzucać do koszów, jeśli biegacz nie trafi-my sprzątniemy, przypadkiem proszę się nie zatrzymywać - żartuje dyrektor biegu. - Na mecie też niestety nie będzie gratulacji, niedźwiedzich uścisków itp. obszar mety i startu będzie dostępny jedynie dla biegaczy, pod ochroną ochroniarzy. Proszę to uszanować, nie wykłócać się, ponieważ za naruszenie reżimu są kary i niestety ponieść mogę je ja i to nie małe - mówi Paweł Hofman.

Start biegaczy przemyślano tak, że czas będzie mierzony od momentu przebiegnięcia uczestnika przez reagującą z chipem matę startową. Nie trzeba więc się tłoczyć, przepychać i ścigać.

Biegi dla dzieci również w reżimie sanitarnym

Dzień przed półmaratonem, w sobotę odbędą się przy hali i amfiteatrze biegi dla dzieci, tu również limit 250 osób.

- Będzie miasteczko lekkoatletyczne, natomiast teren będzie specjalnie przystosowany, ogrodzony, a dzieci do biegów będą po prostu wyczytywane z listy. Na mecie musi być jeden opiekun i do dekoracji również jest taki warunek, że dziecku medal, czy nagrody może wręczać jedna osoba z jego rodziny - mówi organizator.

Posłuchajcie dłuższej rozmowy Arka Dzierżawskiego z Pawłem Hofmanem, dotyczącej organizacji półmaratonu:

X Iławski Półmaraton - Paweł Hofman, dyrektor półmaratonu

Na jubileuszowym X Półmaratonie docenią biegaczy z poprzednich lat

- Jest lista osób, które zostaną docenione przez nas statuetką za udział we wszystkich, poprzednich dziewięciu biegach - mówi Krzysztof Mądry z Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji. - Cała strefa organizacyjna na mecie będzie niedostępna dla wszystkich poza biegaczami. Niestety nie będzie można w tym roku stać i klaskać. Trasa się od wielu lat nie zmienia, więc tu niespodzianek nie będzie. Przypominamy tylko, że w niedzielę w godzinach 11:00-15:00 będą utrudnienia w ruchu i niektóre ulice pozamykane - przypomina zastępca dyrektora ICSTiR.

X Iławski Półmaraton - Krzysztof Mądry, ICSTiR

X Iławski Półmaraton La Rive im. Antoniego Gierszewskiego, to dwudniowe święto biegania w Iławie.

Pakiety startowe do biegu głównego będzie można odbierać w hali widowiskowej w sobotę 16:00-20:00 i niedzielę 8:00-10:00

Sobota 5 września - Ja Też Lubię BiegaćZapraszamy dzieci i ich opiekunów od godz. 11.00 do biegania przy amfiteatrze. START przy amfiteatrze, META przy Galerii Jeziorak. Wszystkich natomiast do Miasteczka lekkoatletycznego, które zbuduje Polski Związek Lekkiej Atletyki od 10:00-15:00 przed halą sportową.

Niedziela 6 września - Półmaraton, bieg głównySTART z mostu pomiędzy Jeziorakami o 11:00 META: Bulwar im. Jana Pawła II (okolice Hali Sportowo-Widowiskowej)

Utrudnienia w ruchu od około 10:45 do około 14:15

Strona z aktualnymi komunikatami

x iławski półmaraton - mapka
Autor: mat organizatora
Nie zaciągnęła ręcznego, samochód odjechał. Auto bez kierowcy w Bełżycach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE