Wyjątkowy jubileusz. Złota Tarka po raz 50-ty nad Jeziorakiem

2021-07-23 13:51
złota tarka
Autor: UM Iława

Cały świat zachwyca się niepowtarzalnym gatunkiem muzycznym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Iława od lat cieszy się jego klimatem, zrzeszając zarówno wybitnych artystów, jak i wielbicieli jazzowych brzmień.

W dniach 13 – 15 sierpnia 2021 roku w Iławie odbędzie się jazzowe święto, które od lat przyciąga rzesze fanów tejże muzyki z zakątków całego świata. Tegoroczna Złota Tarka jest wyjątkowa.

Podróżując po świecie, rzadko trafiam na festiwale o tak długiej tradycji. 50 lat to dla wielu artystów całe muzyczne życie. Mało który festiwal dociera do 20. rocznicy. Muzyka jazzowa, klasyka swingu, sztuka improwizacji są ponadczasowe i w przeciwieństwie do wielu komercyjnych wydarzeń nie odchodzą w niepamięć z nowym sezonem. Do muzyki jazzowej dorasta się z wiekiem, a jej polscy reprezentanci są naszymi jedynymi muzycznymi ambasadorami na świecie. W tym roku przygotowaliśmy dla Was dwa fantastycznie wieczory jazzowe - pierwszy z ukłonem w stronę tradycji, drugi z nadzieją na przyszłość i z uwagą na wzrastające nowe pokolenie jazzu. Zapraszam - mówi Dyrektor Artystyczny Old Jazz Meeting Grzech Piotrowski

Tradycyjne obchody rozpocznie Parada „Young Jazz” w stylu parad nowoorleańskich w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Przemaszeruje  trasę od starówki, poprzez Galerię Jazzową przy ratuszu aż do amfiteatru. Po piątkowym jubileuszowym programie Big Bandu Wiesława Pieregorólki z udziałem znakomitych gości impreza przeniesie się do Parku Miejskiego na Bal Jazzowy z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. W sobotę odbędzie się Gala „50 lat Złotej Tarki”. W programie pt. „Tribute to Ella Fitzgerald” wystąpią takie gwiazdy jak: Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Anna Karwan, Agnieszka Wilczyńska i wielu znakomitych muzyków i tancerzy. 50. Złota Tarka w Iławie to także wyjątkowe święto dla miasta bowiem w sobotni wieczór  Ewa Bem i Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymają tytuły „Honorowych Obywateli Iławy”. W niedzielę zaś tradycyjna Msza Jazzowa z udziałem chóru Iława Gospel Singers oraz widowisko Tyrmand – Słowo i Jazz z udziałem Jerzego Zelnika, Wojciecha Konikiewicza i Mariusza Mielczarka.

Złota Tarka to koncerty nie tylko w Amfiteatrze. Złota Tarka to święto całego miasta, a więc możemy liczyć na wydarzenia współtowarzyszące.- mówi Dawid Kopaczewski Burmistrz Miasta Iławy. - Już od 2 sierpnia w Galerii Jazzowej przy Ratuszu będą mieli Państwo sposobność obejrzenia wystawy plakatu jazzowego autorstwa Bogdana Bartkowskiego. 3 sierpnia swe stalowe rzeźby zaprezentuje nam Rafał Szulc przy akompaniamencie pianina w wykonaniu Mirosława Dudy. Natomiast 12 sierpnia duet Agne – Nell Obrębska i Agata Bernaciak zapewni nam chillout podczas Jazzu na leżakach. W gościnnych przestrzeniach „Przystań Sobie” nad Jeziorakiem będzie można wysłuchać improwizacji jazzowych Wojtka Bergiela i jego tria.

Zapowiada się wyśmienita uczta muzyczna. Już dziś zapraszam na wszystkie koncerty w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga. Warto również skorzystać z wydarzeń towarzyszących w przestrzeni miejskiej- dodaje dyrektor ICK Lidia Miłosz.

plakat
Autor: UM Iława
Taekowndzistka Patrycja Adamkiewicz przed walką o medale zrobiła się na bóstwo. Naszą zawodniczkę obsługiwało aż trzech japońskich fryzjerów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE