ogień w kominie pixabay

i

Autor: Rudy and Peter Skitterians - Pixabay

Wyczyść komin zanim dojdzie do tragedii! Przeczytaj apel kominiarzy

2020-09-29 9:39

Gdy tylko rozpoczyna się nowy sezon grzewczy, lawinowo zwiększa się ilość wyjazdów straży pożarnej do płonącej sadzy w kominach. Specjaliści od dymu i ognia ostrzegają, że gdy dojdzie już do pożaru, ogień buchający z komina to najmniejsze ze zmartwień.

Zimą, w szczycie sezonu grzewczego nie ma praktycznie dnia, by iławska straż pożarna nie wyjeżdżała do płonącej sadzy w kominach. To świadczy o tym, że skala zaniedbań regularnego czyszczenia instalacji kominowych jest porażająca.

Gdy pojawi się ogień, to co widać, czyli ogień, jest najmniejszym zmartwieniem. Kominy pękają doprowadzając do rozszczelnień, a to może doprowadzić do zaczadzenia domowników.

- W przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2019/2020 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 3.074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 1.447 osób poszkodowanych i 37 ofiar śmiertelnych. Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu - apeluje Marcin Ziombski, Prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń  z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.

4)  z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

W przypadku pożaru lub zaczadzenia, brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Nie zapominaj o czujkach

Warto sprawdzić też stan baterii w czujkach wykrywających dym oraz tlenek węgla przed sezonem. Jeśli jeszcze takowych nie kupiliście, warto wydać kilka złotych, nie jednemu już uratowały życie

Części ciała w języku angielskim

Pytanie 1 z 10
Głowa to:
5 faktów o kawie z okazji jej dnia