To nie jest niemiecki orzeł. Nowe ustalenia iławskiego historyka [AUDIO,WIDEO]

2020-11-18 14:14 (joyu)
orzeł iława
Autor: Dariusz Paczkowski

Wracamy do głośnego tematu zniszczenia zabytkowego pomnik na iławskim stadionie. Roztrzaskana figura orła rozpadła się na wiele części. Pomnik wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców. Jak się okazuje niesłusznie.

Pomnik orła uważany był za symbol niemiecki lub komunistyczny. Prawicowi radni od lat apelowali o jego usunięcie. Także mieszkańcy pisali do władz Iławy o zabranie pomnika ze stadionu, bo wystawa miasto na pośmiewisko. Zupełnie nowe światło rzuca na historię pomnika radny, historyk i lokalny badacz Michał Młotek.

- To nie był zwykły wandalizm, a zorganizowana i zaplanowana akcja, wymagająca użycia odpowiednich narzędzi - pisze o o ostatnich wydarzeniach. - Z osobami, które są autorami tego barbarzyńskiego aktu, podzielę się pewnymi ustaleniami: kilka miesięcy temu udało mi się ostatecznie potwierdzić, że orzeł nie został przetransportowany do Iławy po demontażu z innego pomnika (a przynajmniej nie w tej formie), a został wykonany tu, na miejscu, w lokomotywowni, przez pierwszych iławskich kolejarzy, przez pierwszych Polaków, którzy przyjechali po przejściu frontu do Iławy i tu znaleźli swój nowy dom. Wstyd. Nie wierzę, że to stało się w moim rodzinnym mieście.

Sprawą zniszczenia pomnika zajęła się iławska policja. Możliwe, że uda się rzeźbę orła ocalić. Trwają konsultacje w tej sprawie.

Michał Młotek o historii pomnika orła na iławskim stadionie
Iława: Zniszczony pomnik orła przy stadionie