Słynne ruiny zamku w Kurzętniku zostaną odnowione. Zobacz wizualizacje

2020-11-20 14:07 agada

Wzgórze zamkowe w Kurzętniku zyska nowe życie. Koncepcję zagospodarowania i renowacji ruin zamku Biskupów Chełmińskich opracowała firma BDR Architekci. W projekcie starali się przywrócić wyjątkowość wzgórzu zamkowemu i odsłonić ciekawą historię tego miejsca. Wizualizacje zobaczcie na ESKA Olsztyn.

Zamek w Kurzętniku został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku przez kapitułę chełmińską. Mieści się na wzgórzu wzniesionym 63 m ponad poziomem rzeki Drwęcy. 

Niestety w XIX wieku ruiny zamku zniszczono, rozbierając pozostałe mury na materiał budowlany. Obecnie zachowały się częściowo mury zewnętrzne oraz fundamenty, które wskazują, że zamek miał kształt czworoboku z trapezowym dziedzińcem. Z ruin zamku roztacza się piękny widok na położoną w dole u stóp góry osadę Kurzętnik, na rozległą równinę, przez którą przepływa Drwęca, oraz na oddalone Nowe Miasto Lubawskie.

Teraz pojawiła się szansa na nowe życie ruin średniowiecznego zamku. Firma BDR Architekci poinformowała bowiem o zakończeniu prac nad koncepcją zagospodarowania tego miejsca. Opublikowała także wizualną koncepcję projektu. 

- W projekcie staraliśmy się przywrócić wyjątkowość wzgórzu zamkowemu i odsłonić ciekawą historię tego miejsca. - czytamy na fanpage'u BDR Architekci.