ścieki w lesie pixabay

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Rzeka ścieków w lesie pod Iławą. Wyciek namierzony, winowajca ukarany [AUDIO]

2020-09-16 13:31

W drugim tygodniu września jeden z mieszkańców poinformował o namierzeniu rzeki ścieków w lesie między Iławą, a Smolnikami. Sprawą zajęło się Nadleśnictwo Iława, którego rzecznik komentuje jak się sprawa zakończyła.

Duża ilość piany i nieprzyjemny zapach wyglądały groźnie, na szczęście okazało się, że to typowa awaria rurociągu i nie doszło do skażenia gleby

- Źródłem wycieku było pęknięcie rurociągu biegnącego przez las z Iławy do Sampławy. Rurociąg bardzo stary, zbudowany przez Zakład Przemysłu Ziemniaczanego w Iławie. To zwykła awaria, jakie się zdarzają. Jesteśmy związani umową z ZPZ, na podstawie jej przedsiębiorca dokonał naprawy i przywrócił teren do stanu pierwotnego i został obciążony karą umowną. Uspokajam, nie doszło do skażenia. Wyciek był w pełni biologiczny, czyli taki z którym natura sobie bez problemu poradzi - mówi Przemysław Pierunek, rzecznik Nadleśnictwa Iława.

O wycieku w lesie pod Iławą - Przemysław Pierunek, rzecznik nadleśnictwa Iława

Kampania ziemniaczana, a nieprzyjemny zapach

Niestety iławska "Ziemniaczanka" w ostatnich dniach przypomniała o sobie mieszkańcom jeszcze w innym wymiarze, gdy w całej Iławie pojawił się ostry, nieprzyjemny zapach.

Jak się dowiedzieliśmy w tym samym czasie, gdy mieszkańcy w mediach społecznościowych uskarżali się, że nie mogą otworzyć okien, na terenie zakładu wybierano okresowo zalegające odpady po przetwórstwie ziemniaków. Są one przez pewien czas składowane na świeżym powietrzu, niestety w zbiorniku zachodzą reakcje chemiczne i przy wybieraniu odpadów uwalnia się chmura gazów, które w okresie prowadzonej kampanii ziemniaczanej dają się we znaki mieszkańcom Iławy.

Historia Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego "Iława" S.A. w Iławie

Zlokalizowane są w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Zostały utworzone z dniem pierwszego stycznia 1959 roku na podstawie Zarządzenia Ministra Spożywczego i Skupu na bazie przedwojennej fabryki krochmalu. W ostatnim kwartale 1960 roku ruszyła produkcja skrobi ziemniaczanej. Na początku lat 70-tych zakład rozszerzył swoją działalność o organizację produkcji sadzeniaków ziemniaka przemysłowego, produkcję napojów gazowanych i rozlewanie piwa.

W latach 1961 - 1984 dzięki dokonanym modernizacjom Zakłady prawie trzykrotnie zwiększyły zdolności produkcyjne. W dniu 01.07.1968 r. na mocy porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a Wojewodą Olsztyńskim z dnia 22.06.1968 obowiązki i uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstwa przejął Wojewoda. Spółka Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego S.A. powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego w 1997 roku. Obecnie zakład prowadzi działalność w zakresie skupu i przetwórstwa ziemniaka na skrobię ziemniaczaną. Dzięki wysokiej jakości produktom wytwarzanym przez ZPZ "Iława" S.A. znajdują one zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. (dane z UM Iława)

W 2017 roku Chemirol sprzedał zakład firmie Newco II.

Sonda
Czy przestępstwa powinny ulegać przedawnieniu?
Ojciec z synem pobili policjantów w Pastuchowie