Spotkania policji z młodzieżą w szkołach - Iława

i

Autor: KPP Iława

Policja edukuje młodzież, by nie weszła w konflikt z prawem

2020-02-26 13:36

Policjanci z Komendy Powiatowej w Iławie rozpoczęli cykl spotkań dotyczący odpowiedzialności z uczniami w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna oraz zasady ruchu drogowego to tematy, na które rozmawiali z asp. szt. Dominikiem Siestrzewitowskim i asp. Joanną Kwiatkowską.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Iławie gościli w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie.
Tu rozpoczęli cykl spotkań dotyczący odpowiedzialności karnej nieletnich.

Funkcjonariusze spotkania rozpoczynali od omówienia, kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki.
Policjanci wytłumaczyli co oznacza określenie czyn karalny, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowy.

Młodzież dowiedziała się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara.
Policjantka również poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej a jakie wobec osoby pełnoletniej.

Asp. szt. Dominik Siestrzewitowski podał liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Policjanci poruszyli również tematy dotyczące narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Uświadomili uczniów o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków jak i dopalaczy.

Mundurowi porozmawiali również z młodzieżą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Uczniowie zespołu szkół to młodzież, która często ma już swoje pierwsze uprawnienia bądź jest w trakcie kursu na prawo jazdy. Dodatkowo część uczniów codziennie dojeżdża lub przychodzi do szkoły także z okolicznych miejscowości. Policjanci uświadomili ich, że idąc do szkoły często są rozkojarzeni, rozmawiając z koleżankami i kolegami nie zwracają uwagi na to co się dzieje na drodze.

Policjanci zachęcali do wstąpienia do policji. Wyjaśnili, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać policjantem, na czym polega jego praca oraz jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog nie tylko z uczniami ale również z nauczycielami. Jest to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkań ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.