Po Jezioraku pływała jednostka naukowo-badawcza napędzana energią słoneczną

2021-07-23 14:00
port
Autor: Archiwum Powiatu Iławskiego

W Porcie Śródlądowym w Iławie stacjonowała jednostka naukowo-badawcza, która w maju tego roku wyruszyła w rejs z Raciborza. Trasę do Iławy pokonała korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego napędzanego energią słoneczną.

Wszystko w ramach popularnonaukowego projektu, kierowanego przez prof. Stefana Nowaka z Zakładu Zarządzania Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, którego celem jest analiza możliwości zastosowania napędu elektrycznego w żegludze śródlądowej. W realizację projektu zaangażowały się także Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Śląski oraz firmy i samorządy, w tym Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Rejs rozpoczął się 8 maja w Raciborzu. Od wtedy prof. Stefan Nowak wraz ze studentami, którzy rotacyjnie towarzyszyli mu podczas wyprawy, odwiedzili między innymi Opole, Wrocław, Szczecin, Kołobrzeg, Gdynię, Elbląg i Ostródę. 18 lipca jednostka, pokonując Kanał Elbląski, pojawiła się na Jezioraku, by wieczorem dopłynąć do Iławy.

Jednostka naukowo-badawcza zacumowała w Porcie Śródlądowym, a konkretnie przy Alei Żeglarskiej, gdzie wzbudzała niemałe zainteresowanie wśród żeglarzy i gości portu. Wszyscy zwracali uwagę na nietypową konstrukcję łodzi (jednostka powstała na bazie szalupy ratunkowej, która wcześniej eksploatowana była na zbudowanym w 1981 roku zbiornikowcu „Che Guevara”), ale i na dużą powierzchnię paneli fotowoltaicznych, które są dla łodzi jedynym źródłem energii. Przy optymalnym nasłonecznieniu, dają one jednostce możliwość pływania około 4 godzin dziennie.

Główne kierunku badań i analiz projektu kierowanego przez prof. Nowaka koncentrują się na możliwościach zastosowania napędu elektrycznego w żegludze śródlądowej. Załoga jednostki dokonuje także oceny przygotowania szlaków wodnych do uprawiania ekoturystyki oraz poziomu bezpieczeństwa wodnego ruchu turystycznego na trasie rejsu. Dużą wagę przywiązuje również do zagadnień związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Uczestnicy rejsu opracowują między innymi zestawienie dzikich wysypisk z trasy rejsu. Z każdego odcinka rzek i jezior pobierane są ponadto próbki wody i osadów do dalszych badań. Badana jest też jakoś powietrza na całej trasie rejsu.

Czy umami nas mami? Co to jest umami?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE