Iławskie LO Żeromskiego żeromek

i

Autor: Google Street View

Organizacja nauki w LO w czasie pandemii. Uczniowie już odliczają do nauki zdalnej [AUDIO]

2020-09-03 11:00

Zaglądamy tym razem do iławskiego "Żeromka", czyli liceum im. Stefana Żeromskiego. Jak wygląda tu nauka w zmienionej rzeczywistości, jakie są odczucia uczniów? O Tym teraz na ilawa.eska.pl

Sprawdzaliśmy już jak wygląda nowa rzeczywistość i organizacja pracy kilku szkół podstawowych w Iławie i przedszkoli, teraz zaglądamy do szkoły średniej. Podobnie jak w innych szkołach, nie było tu tradycyjnego rozpoczęcia roku, organizacja pracy szkoły też musiała się dopasować do wytycznych MEN i GIS.

- Uczniowie wchodzą tylko dwoma wejściami do szkoły, na przerwach i w częściach wspólnych wszyscy muszą mieć maseczki - mówi Roman Groszkowski, dyrektor iławskiego LO. - Staramy się dezynfekować i wietrzyć jak najczęściej. Nie zastosowaliśmy zmianowości, ponieważ przy tak dużej ilości dojeżdżających, uznałem że to nie jest wskazane. Lekcje rozpoczynają się i kończą o tych samych godzinach we wszystkich klasach. Jeśli chodzi o odstępy w klasach, to całe szczęście nie ma jasnych wytycznych, bo nie jesteśmy w stanie zachować przerw między uczniami np. 1,5 metra. Nie ma też wymogu używania maseczek podczas lekcji, jeśli ktoś chce to oczywiście może, ale trudno by było przez 7 lekcji w nich wysiedzieć - mówi dyrektor.

Szkoła przygotowana na wypadek wykrycia koronawirusa

W razie podejrzenia koronawirusa lub ogólnie złego samopoczucia uczniów, szkoła ma opracowaną według zaleceń szybką ścieżkę postępowania.

- Mamy przygotowane izolatorium, zgodnie z procedurą GIS uczeń będzie w nim umieszczony, wzywamy rodzica, by odebrał go i poszedł do lekarza. Następnie czekamy na orzeczenie lekarskie, informujemy o wszystkim kolejne osoby i ewentualnie podejmujemy dalsze kroki w porozumieniu z iławskim sanepidem oraz organem prowadzącym. - mówi Roman Groszkowski, dyrektor LO.

Nauka zdalna wypadła by lepiej, gdyby decyzje odgórne były zdecydowane, teraz szkoła jest gotowa

Podczas wielu miesięcy nauki zdalnej, zarówno nauczyciele jak i uczniowie różnie z przekazywaniem i przyswajaniem wiedzy sobie radzili, a jak było w iławskim "Żeromku"?

- Nie wszystko się udało zrealizować. Wszystkie szkoły by poradziły sobie lepiej, gdyby od razu było powiedziane, że zamykamy szkoły na tak długi okres. Najpierw miały być 2 tygodnie, potem kolejne 2 i nie podejmowano działań systemowych co do organizacji nauki, czy zapewnienia szkołom odpowiednich do nauki zdalnej programów oraz łącz, zapewnienia sprzętu. Gdyby od początku było wiadomo, że do nauki w roku szkolnym już nie wracamy, odpowiednie działania można by podjąć szybciej. Obecnie w naszej szkole już jesteśmy przygotowani na ewentualny powrót do nauki zdalnej, nawet z dnia na dzień. Uczniowie są przypisani do domen Microsoft Teams i Google Classroom - zapewnia dyrektor ogólniaka.

Iławskie LO im. Żeromskiego - O nauce w reżimie sanitarnym - Roman Groszkowski, dyrektor szkoły

Uczniowie już odliczają do przywrócenia nauki zdalnej

W pierwsze dni nauki w nowej rzeczywistości, udało nam się porozmawiać z uczniami iławskiego LO. Poza optymistycznym rozpoczęciem roku szkolnego, nie widzą nauki w kolorowych barwach.

- Bałam się ale wychowawca pozytywnie mnie zaskoczył, ludzie w tej szkole wydają się mili i w porządku - mówią uczennice klas pierwszych. - Wydaje się nam, że niedługo znów szkoły zostaną zamknięte... posiedzimy może z miesiąc w szkole, a później znów będzie nauka online - obawiają się uczniowie klas starszych.

Iławskie LO im. Żeromskiego - Pierwsze dni w szkole i złe przeczucia - uczniowie ogólniaka

Więcej o organizacji pracy iławskich placówek edukacyjnych, nasłuchujcie w Magazynie Reporterów Eski Iława. Ten, teraz na 89 FM od poniedziałku do czwartku o 21:30 oraz soboty i niedziele 6:00-9:00

Staranował radiowóz na autostradzie. To cud, że nikt nie zginął
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE