Wilczy Szaniec. Zobacz zdjęcia dawnej kwatery Adolfa Hitlera

i

Autor: Facebook: Wilczy Szaniec, Wolfsschanze, Lasy Państwowe

Nowości w Wilczym Szańcu. Hotel i restauracja zostaną rozbudowane. Co jeszcze się zmieni?

2023-02-07 10:10

Wilczy Szaniec to jedna z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego. Wkrótce sporo się tam zmieni. Z myślą o turystach rozbudowany zostanie budynek hotelowo-restauracyjny. Zaplanowano też nową wystawę i budowę pomostu widokowego w ruinach bunkra Hitlera.

Remont ma poprawić standard obsługi osób zwiedzających dawną kwaterę Adolfa Hitlera, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy Szaniec". Rozbudowa i modernizacja budynku, w którym na dole mieści się restauracja a na górze pokoje hotelowe, będzie kosztować ponad 10 mln zł.

- Wykonawca został już wybrany w przetargu, na dniach podpisujemy umowę i ruszamy z pracami. Prace będą prowadzone etapami, żeby nie kolidowały ze szczytem sezonu turystycznego. Zakładamy, że na wszystko potrzeba około 20 miesięcy - powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

To jedna z niewielu zachowanych w całości historycznych budowli "Wilczego Szańca", bo większość pozostałych obiektów wysadzili Niemcy przed nadejściem Armii Czerwonej. W czasie wojny na dole tego budynku mieściły się garaże, a na górze kwaterowała tzw. gwardia przyboczna Hitlera, odpowiadająca za jego bezpieczeństwo.

Dlatego - jak przekazał nadleśniczy - zakres prac uzgodniono z konserwatorem zabytków, chociaż obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Budynek zostanie wyremontowany i zmodernizowany, na dachu powstanie taras widokowy z siatką maskującą nawiązującą do pierwotnego wyglądu tego miejsca. Restauracja będzie powiększona o zadaszoną część letnią. Do hotelu zostanie dobudowana spora sala konferencyjna.

Położony w lasach koło Gierłoży "Wilczy Szaniec" jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Rocznie odwiedza go około 300 tys. osób. - Tych ludzi trzeba obsłużyć, muszą mieć gdzie wypocząć, przenocować i coś zjeść. Dlatego staramy się poprawić standard budynku hotelowo-restauracyjnego i podnosić jakość obsługi turystów - zaznaczył Piotrowicz.

W ubiegłym roku oddano do użytku nowy budynek obsługi turystów, w którym mieszczą się m.in. umywalnie, pomieszczenia dla matek z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Przed wakacjami planowane jest otwarcie nowej wystawy pt. "Czas terroru 1939-1945". Nadleśnictwo ma też w planach budowę pomostu widokowego, który umożliwi zwiedzającym oglądanie wnętrza ruin bunkra Hitlera.

"Wilczy Szaniec" (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie i centrale dalekopisowe.

Kwatera zajmowała 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie
Źródło: Nowości w Wilczym Szańcu. Hotel i restauracja zostaną rozbudowane. Co jeszcze się zmieni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE