Nowe łodzie i sprzęt w iławskiej Ekomarinie. Odliczanie do żeglarskiego sezonu [ZDJĘCIA]

2021-05-28 11:29

Jak informują władze miasta, prace w iławskiej Ekomarinie dobiegają końca. Zmiany są widoczne gołym okiem i zdecydowanie wpłyną nie tylko na komfort turystów, ale przede wszystkim na warunki do trenowania młodych żeglarzy z Iławy.

Projekt pn. Rozwój zaplecza pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich w oparciu o Ekomarinę w Iławie rozpoczęty w połowie 2018 roku, miał za zadanie zwiększyć potencjał turystyczny Iławy poprzez wykorzystanie jeziora Jeziorak na rzecz pozaszkolnych form kształcenia żeglarskiego z wykorzystaniem i wzmocnieniem potencjału dotychczasowych inwestycji, opierających się na zasobach przyrodniczych obszaru. 

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim poprawę warunków dla żeglarzy i rozbudowę istniejącego obiektu oraz zakup sprzętu do szkoleń żeglarskich. Wszystko to po to, aby móc maksymalnie wykorzystać walory Jezioraka jednocześnie z dbałością o ekologię. Przez niemal trzy lata udało się bardzo wiele osiągnąć.

Zakupiono sprzęt do szkoleń żeglarskich wraz z osprzętem. Są to jednostki pływające:

  • łodzie typu LASER (3 szt.);
  • łodzie OPTIMIST (10 szt.);
  • łódź asekuracyjna (ponton typu RIB z silnikiem 40KM),
  • przyczepy transportowe (2szt.);
  • łodzie typu OMEGA (2szt.)
  • jacht żaglowy- szkoleniowy typu SATURN 25.

Równocześnie przygotowano i wyposażono salę szkoleniową, w celu prowadzenia szkoleń żeglarskich, a także zakupiono zestaw ratownictwa medycznego na potrzeby WOPR. Dzięki projektowi w miejskich szkołach przeprowadzane są lekcje pokazowe z zasad udzielania pierwszej pomocy.

- Projekt ten otworzył możliwość na postawienie swojego pierwszego kroku na łódce dla wszystkich bez względu na wiek. Wraz z przebudową mariny realizowane są zajęcia zarówno dla osób, które są już żeglarzami, jak i osób, które nie miały do czynienia z żeglarstwem. Półkolonie żeglarskie dla dzieci i młodzieży, zajęcia sekcji turystyczno-regatowej Masters 18+, Akademia Żeglarska dla Seniorów, Regaty Oldboy’ów Yellow Cup oraz Treningowa Akademia Regatowa to aktywności, które dzięki projektowi mogą być realizowane dla mieszkańców i turystów przez Stowarzyszenie Sportów Wodnych - mówi Adam Liedtke Przewodniczący SSW Iława.

Niezbędne było przeprowadzenie intensywnych prac budowlanych w części nawodnej oraz przebudowanie pomieszczeń na magazyn sprzętu żeglarskiego i warsztatu drobnych napraw szkutniczych. Przebudowano istniejące obiekty przystani (pomosty cumownicze, magazyn sprzętu żeglarskiego z warsztatem szkutniczym), tak aby stworzyć właściwe warunki dla prowadzenia szkoleń i kursów żeglarskich dla dzieci i młodzieży. - Jezioro Jeziorak, to największy skarb jaki ma Iława. Budowanie infrastruktury wokół tego miejsca to moim zdaniem najlepsza inwestycja zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Stacja odbioru nieczystości pozwoli na ochronę przyrody i pomoże w zachowaniu czystości naszego pięknego Jezioraka. Zakup sprzętu do prowadzenia szkoleń żeglarskich pozwoli krzesić oraz rozwijać pasje żeglarstwa - dodaje Liedtke.

Jakie konkretnie prace wykonano?

  • Wycięto trzcinowisko i przeprowadzono prace refulacyjne
  • Rozbudowano i przebudowano istniejący pomost do cumowania nr 1 – wzrost o 8 stanowisk, w tym wyposażenie w dystrybutory wody i energii elektrycznej 2 szt.
  • Wybudowano pomost do cumowania nr 2 – ilość stanowisk 22, w tym wyposażenie w dystrybutory wody i energii elektrycznej 6 szt.
  • Wybudowano pomost nr 3 dla małych jednostek – konstrukcja umożliwiająca wodowanie i ręczne wyciąganie małych łodzi np. klasy „Optimist”. Jest to ok. 40 m linii cumowniczej, ulokowanej na specyficznej wysokości wolnej burty – ok. 20 cm
  • Wybudowano nawierzchnie utwardzone i dokonano zmian zagospodarowaniu terenu. Wybudowano instalacje do odbioru i odprowadzania ścieków i wód zęzowych z jednostek pływających.
  • Zainstalowano zbiornik olejów przepracowanych z jednostek pływających.
  • Przebudowano pomieszczenia w parterze budynku B na magazyn sprzętu żeglarskiego warsztatem szkutniczym.
  • Wyposażono magazyn sprzętu żeglarskiego i warsztat szkutniczy, biura i salę szkoleniową.
  • Zakupiono sprzęt do szkolenia żeglarskiego – jednostki pływające.

- Dla Naszych wychowanków możliwość treningów na nowym sprzęcie to niewątpliwie największa zaleta przebudowy Ekomariny. Nowa sala wykładowa, w której prowadzone są szkolenia, nowe jachty klasy omega oraz jacht Saturn 25, Optimisty oraz Lasery pozwolą na start w regatach i kolejne sukcesy Iławskich żeglarzy - komentuje Liedtke.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, to wydatek rzędu 2,65 mln zł. Dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakontraktowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, udało się uzyskać 2,09 mln zł bezzwrotnej dotacji.

Slang młodzieżowy 2021

Pytanie 1 z 8
Co oznacza słowo koronaferie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku