Mieszkanka powiatu iławskiego wpadła w sieci oszustki. Policjanci ostrzegają

2021-04-09 15:04
oszustka
Autor: pixabay.com

Policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując obecny czas zwiększonej ilości zakupów internetowych i chęć zaoszczędzenia oraz nasze roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki takiego oszustwa.

Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w zaciszu domowym, tym bardziej w czasie pandemii. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu iławskiego, która chciała kupić konsole z grami, jednak nigdy jej nie otrzymała ani nie odzyskała pieniędzy. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonego postępowania ustalili, że sprawcą przestępstwa jest 33 – latka. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutu. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się przed sądem.

To jeden z wielu przykładów oszustw za pomocą Internetu w ostatnim czasie. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !

  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
  • Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
  • Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
  • Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Wariacki, nocny rajd w Grudziądzu. Kierująca BMW była pijana jak smok

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE