Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Musisz je zobaczyć na własne oczy! [FOTO]

2020-07-06 19:00

Najbardziej przezroczyste jezioro w Polsce? Takie istnieje w krainie Pojezierza Iławskiego. Unikatowy zbiornik o niespotykanie czystej wodzie jest nie tylko malowniczy, ale również owiany wieloma legendami. Jak do niego dojechać? Szczegóły poznasz czytając artykuł na olsztyn.eska.pl.

Jezioro Jasne. Najbardziej przezroczyste jezioro w Polsce

Województwo warmińsko-mazurskie skrywa w sobie mnóstwo magicznych i tajemniczych miejsc. Jednym z takich jest unikatowe Jezioro Jasne. Znajduje się w malowniczo położonej krainie, nieopodal wsi Siemiany na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. W przeszłości posiadało wiele różnych nazw: Gieźniary, Srebrne, Kryształowe. Obecnie używa się naprzemiennie nazwy jezioro Czyste bądź Jasne.

Jezioro Jasne owiane legendami

Ciekawostką jest, że w przeszłości okolice zbiornika musieli wykorzystywać ludzie, bowiem wiele lat temu z jego dna wydobyto fragmenty glinianych naczyń wczesnośredniowiecznych. Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści. Jedną z nich jest rzekoma cudowna i uzdrawiająca moc wody. Przed II wojną światową Niemcy używali jej do produkcji piwa. W świadomości tutejszych mieszkańców krąży również niezwykła opowieść o zatopionej tu przez hitlerowców bursztynowej komnacie poszukiwanej do dnia dzisiejszego.

Wyświetl ten post na Instagramie.
A więc w ankiecie wygrał krajobraz? Dziś dla Was jezioro Jasne. Zdjęcie to pojawiło się na moim Facebookowej stronie, więc jeśli obserwujcie mnie na FB już to zdjęcie widzieliście ? Jest to niezwykły zbiornik wodny pod względem jego cech ponieważ jest to jezioro oligotroficzne o przepięknej barwie wody. Jedyne takie w regionie warmińsko - mazurskim. Turkusowa woda i przejrzystość sięgająca ponad 10 metrów - światło dociera nawet do 15 metrów! Imponujące ze względu na fakt, że maksymalna głębokość jeziora wynosi 19,8 m. Malownicze położenie przyciąga turystów do rezerwatu. Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści, między innymi na temat rzekomej cudownej i uzdrawiającej mocy wody. Faktem historycznym jest to, że przed II wojną światowa Niemcy używali jej do produkcji piwa. Jezioro oligotroficzne o dużym zakwaszeniu pH ok. 4,3 w związku z tym jest ubogie w życie biologiczne a swoimi cechami przypomina jeziora skandynawskie. Obecnie jest pod całkowitą ochroną Rezerwatu Jasne, będącego częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. So the poll won the landscape? Today, Lake Jasne for you. This photo was posted on my Facebook page, so if you follow me on FB you have already seen this photo ? This is an unusual water reservoir in terms of its features because it is an oligotrophic lake with a beautiful water color. The only such in the Warmian-Masurian region. Turquoise water and transparency reaching over 10 meters - the light reaches up to 15 meters! Impressive due to the fact that the maximum lake depth is 19.8 m. The picturesque location attracts tourists to the reserve. There are many legends and stories about the lake, including the alleged miraculous and healing power of water. The historical fact is that before World War II, the Germans used it to produce beer. The oligotrophic lake with high acidity of about 4.3, therefore it is poor in biological life and its features resemble Scandinavian lakes. It is currently under the complete protection of the Jasne Reserve, which is part of the Landscape Park of the Iława Lake District . -------------------------- #warmia #awesomeglobe #best_photo_poland #jeziorojasne #ilawa #dcwow Post udostępniony przez Kasia Bochniak (@kasia.bochniak.photography)

Co jest przyczyną przyrodniczej niezwykłości tego jeziora?

Jak czytamy na stronie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, Jezioro Jasne prezentuje rzadko w Polsce spotykany typ jeziora oligotroficznego, czyli ubogiego w substancje odżywcze. Dodatkowo jest to jezioro o kwaśnej wodzie (pH 4.3), znajdujące się na podłożu krystalicznym, składającym się z grubych i średnio grubych ziaren piasku o miąższości powyżej 30 m. Ta gruba warstwa piasków skutecznie izoluje wody jeziora od żyźniejszych warstw gliny. Jest to jezioro, które swoimi cechami przypomina jeziora skandynawskie.

Jezioro nie posiada naturalnych dopływów ani odpływów. Jest małe (powierzchnia lustra 10,7 ha) lecz stosunkowo głębokie -głębokość maksymalna – 19,8m, średnia - 8,1m. Przezroczystość wody wynosi 10 metrów. Wody jeziora, ze względu na wspomnianą małą żyzność, są niezwykle ubogie w roślinność. Wokół brzegu jeziora dominuje sit rozpierzchły, roślina swoim wyglądem przypominająca wielki szczypior, rośnie tu też mech torfowiec. Dno jeziora porasta gęsto jeden gatunek wodnego mchu. Ubogi świat żyjących tu zwierząt stanowią głównie bezkręgowce wodne takie jak, larwy ważek, chruścików i ochotek. Warunki te powodują, że świat ryb jeziora ograniczony jest do jednego gatunku -okonia.

Czy wolno kąpać się w Jeziorze Jasnym?

Niestety, ale obowiązuje zakaz kąpieli w tym jeziorze. Jezioro jest pod całkowitą ochroną Rezerwatu Jasne, będącego częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Każda niedozwolona ingerencja ze strony turystów, np. kąpiele w jeziorze, wydeptywanie i niszczenie roślinności przybrzeżnej, palenie ognisk, zaśmiecanie brzegów, mogą przyczynić się do powstania niepożądanych zmian w jakości wód tego unikatowego zbiornika.

QUIZ: Czy rozpoznasz miasto po szczególe? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
Krasnoludki możemy spotkać nie tylko w bajkach, ale również...
Wrocław

Jezioro Jasne. Jak dojechać?

Jezioro Jasne znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, nieopodal wsi Siemiany. By dojechać do niego autem, musicie kierować się drogą z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Nieopodal wsi Jeziorno znajdziecie leśny parking. Z niego do jeziora zostanie już jedynie 1 km drogi pieszo. Na mapce poniżej zobaczycie dokładną lokalizację.

 

Magiczny widok na niebie w lesie Nadleśnictwa Elbląg
Źródło: Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Musisz je zobaczyć na własne oczy! [FOTO]