Dziewiczy kurs przez miasto nowoczesnego autobusu. Wszyscy zachwyceni [AUDIO]

2020-07-31 14:30 djk/WR
Nowe autobusy w iławskim ZKM
Autor: WR

Iławianka Agata Wacławska-Matyjasik na ostatnim finale WOŚP za 230 zł wylicytowała przejazd pierwszego mieszkańca nowym autobusem w towarzystwie burmistrza Iławy. Teraz, gdy autobusy przyjechały do miasta, wylicytowaną przyjemność mogła zrealizować. Dziewiczy kurs po mieście odbył się w towarzystwie zaproszonych gości.

Agata Wacławska Matyjasik jest pierwszą kobietą, która przepłynęła Jeziorak, teraz ma na swoim koncie również pierwszy kurs nowoczesnym autobusem.

W najbliższą niedzielę (2.08) rozpoczną regularne kursowanie trzy z dziewięciu fabrycznie nowych autobusów zakupionych przez Urząd Miasta w Iławie w ramach modernizacji floty Zakładu Komunikacji Miejskiej.

W czwartek odbył się specjalny kurs - jedna z iławianek podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowała za 230 złotych kurs nowiutkim autobusem miejskim URBINO z fabryki Solarisa. Oprócz iławianki Agaty Wacławskiej – Matyjasik na pokładzie autobusu był Dariusz Paczkowski – miejski przewodnik, który z wielkim zaciekawieniem opowiadał o historycznych informacjach związanych z Iławą. Był również prezes ZKM Iława oraz Burmistrz Iławy i zaproszeni goście, wśród nich nasz reporter Eski Iława - Wiesław Raczkowski.

Rozmowa z Agatą Wacławską-Matyjasik - pierwsza iławianka jadąca nowoczesnym autobusem

Po przekazaniu Pani Agacie upominków od miasta, ZKM oraz producenta autobusów, wszyscy ruszyli w kurs po ulicach Iławy.

Autobus pokonał trasę z siedziby ZKM na ul. Wojska Polskiego do dworca, dalej podróżni udali się na wycieczkę ulicą Smolki i odwiedzili centrum Iławy. Nowy autobus zawitał też na Ostródzką i do Nowej Wsi, a później jeszcze na Sienkiewicza i aż na rondo-skrzyżowanie dróg na Susz i Kisielice.

Wszyscy podróżni mieli okazję przekonać się, że latem znacznie przyjemniej jest jechać autobusem klimatyzowanym. Z kolei fakt, iż pojazdy są niskopodłogowe, docenią szczególnie starsi, niepełnosprawni, czy rodzice z wózkami. Co zachwyca pasażerów, a co kierowców? Posłuchajcie sami:

Prezez ZKM Iława Roman Smoliński i burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski - podczas jazdy nowym autobusem
Mieszkańcy Iławy - wrażenia z jazdy nowym autobusem
Sławek, kierowca iławskiego ZKM - wrażenia z jazdy nowym autobusem

Dzień otwarty w ZKM i możliwość podziwiania nowych autobusów już dla wszystkich i to z bliska, w piątek (31.07) między  16:00-17:30. Jeśli nie możecie się zjawić w zajezdni przy ul. Wojska Polskiego, okazja do podróży nowymi autobusami po mieście już od niedzieli.

Z kolei jak obiecuje burmistrz, teren przed dworcem wraz z nowym węzłem komunikacyjnym i centrum przesiadkowym, ma być oddany w ciągu tygodnia.

Koszty nowych autobusów

Urząd Miasta w Iławie, po rozstrzygnięciu stosownego przetargu, zamówił siedem sztuk fabrycznie nowych, jednoczłonowych, niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów Urbino 10,5. Cena za tę część zamówienia wynosi 7.617.267 zł. Koszt każdego z pojazdów to 1.088.181 zł.

Za kolejne 3.733.542 zł Solaris Bus&Coach wyprodukował dla Iławy dwie sztuki Urbino 12 Hybryd, pojazdy z napędem hybrydowym. Każdy taki autobus kosztuje 1.866.771 zł.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.