Pieniądze

i

Autor: www.pixabay.com

Burmistrz Iławy zmniejszył kontrowersyjne umorzenia podatków

2023-02-08 14:08

O umorzenie zaległego podatku może wnioskować podatnik lub przedsiębiorca prowadzący działalność na terenie Iławy. Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku podejmuje burmistrz rozpatrując indywidualnie każdą sytuację. W ostatnim czasie kwoty umorzeń systematycznie malały, a obecnie weszły na najniższy poziom od wielu lat.

Kiedy podatek może zostać umorzony?

Każdy wniosek składany do Urzędu Miasta Iławy o umorzenie rozpatrywany jest indywidualnie, a kluczowe są w tej kwestii zarówno interes podatnika, jak i interes publiczny. Oznacza to, że burmistrz w wyjątkowych sytuacjach np. utraty pracy czy majątku, może zdecydować o umorzeniu zaległości podatkowej. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorców z terenu Iławy, którzy złożą taki wniosek.

Jak wyglądały umorzenia w naszym mieście?

- W roku ostatnim roku poprzedniej kadencji umorzono ok. 500 tys. złotych. Wielu mieszkańców było oburzonych tak wysoką kwotą. W pierwszym roku mojej kadencji tych umorzeń było już znacznie mniej, bo 209 tys. Kolejne lata, to czasy pandemii i naszego programu, który wspierał wówczas, w trudnych czasach, lokalnych przedsiębiorców, stąd zwyżka umorzeń, by chronić lokalne miejsca pracy, choć i tak były znacznie mniejsze niż w roku 2018. Jednakże 2022 r. to pod tym względem normalizacja i mocny spadek umorzeń, dzięki czemu w budżecie miasta więcej pieniędzy zostało na bieżące utrzymanie i inwestycje - mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

Komu umorzono zaległość za 2022 rok?

Do Urzędu Miasta Iławy wypłynęły  w sumie 64 wnioski o umorzenia za 2022 rok. Burmistrz zdecydował o umorzeniu 21 z nich, czyli łącznej kwoty 45 723,15 zł.

- Wybrane przypadki były uzasadnione, dlatego ci wnioskodawcy otrzymali pozytywną odpowiedź. Proszę też pamiętać, że za każdym razem prowadzimy postępowanie, w wyniku którego sprawdzamy, czy dana firma odnotowała stratę, czy może zyski, czy utrzymała zatrudnienie, czy dokonywała dużych zakupów, czy posiada majątek. Wszystko po to, by sprawiedliwie ocenić sytuację danego przedsiębiorstwa i możliwość zapłaty podatków, dzięki którym inwestujemy w nasze miasto - komentuje Skarbnik Miasta Joanna Wiśniewska.

- Oczywiście w sytuacjach kryzysowych, trudnych przedsiębiorcy nadal mogą liczyć na moje wsparcie. Jestem też gorącym zwolennikiem rozkładania należności na raty, dzięki czemu przedsiębiorca otrzymuje bieżącą pomoc w postaci mniejszych zobowiązań, a budżet miasta, a więc my wszyscy, posiadamy większe środki na rozwój miasta, mieszkańcy zaś mają poczucie, że tego typu sprawy są prowadzone w sposób przejrzysty i niefaworyzujący żadnego z podmiotów, a właśnie taki zarzut, w poprzednich latach, pojawiał się bardzo często w opinii naszych mieszkańców. – dodaje Kopaczewski.

plakat

i

Autor: UM Iława

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE