stara książka Mickiewicz

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Ballady i romanse - Narodowe Czytanie w Iławie

2022-09-02 14:30

Narodowe Czytanie, to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Podczas tegorocznej edycji, w 2022 r. zapraszamy do wspólnego czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: 2014 „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz 2015 „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018  r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą. 

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony 2021 czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. – Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent. 

W Iławie, wszyscy chętni mogą zasiąść do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2022, które odbędzie się w sobotę 3 września, o godz. 10.00 pod arkadami przy ratuszu.

Wydarzenie przygotowali: Urząd Miasta Iławy, Szkoła Podstawowa Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 3 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie.

narodowe czytanie mickiewicza iława

i

Autor: MBP Iława

QUIZ: Co pamiętasz z Mickiewicza? 10/10 zdobędzie tylko prymus

Pytanie 1 z 10
”Reduta Ordona”:

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!