Wystawa “Otwórz oczy I zobacz” w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Wystawa łamie tabu dotyczące miesiączki. Stanie w centrum Grudziądza

Wystawa “Otwórz oczy I zobacz” w Grudziądzu, przełamie tabu. Poświęcona ubóstwu menstruacyjnemu

2022-04-08 23:11

Problemowi ubóstwa menstruacyjnego poświęcona będzie wystawa zorganizowana przez Kulczyk Foundation. Fotografie przez dwa tygodnie prezentowane będą w ścisłym centrum miasta. Ekspozycje prezentowano już w innych regionach Polski, m.in. w Toruniu, Szczecinie I Gdańsku. Teraz będzie można zobaczyć ją na Rynku Głównym w Grudziądzu.

Ubóstwo menstruacyjne I związane z nim doświadczenia kobiet głównie tzw. trzeciego świata to motyw przewodni wystawy “Otwórz oczy I zobacz...”. Na zdjęciach przedstawiane są kobiety I dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui I Ugandy. Bohaterki podzieliły się swoimi codziennymi problemami. Brakuje im podstawowej wiedzy na temat miesiączki. Nie mają pieniędzy aby godnie o siebie zadbać. Zakup podpasek czy tamponów jest często niemożliwy, gdyż brakuje im pieniędzy. Ale to nie jedyny powód. W ich krajach przeszkodą są zabobony. Ze względu na miesiączkę, kobiety są stygmatyzowane.

Zobacz także: Wypił alkohol i wsiadł za kółko. Jazdę skończył na drzewie

Wystawa prezentowana będzie w centrum Grudziądza

Autorami zdjęć są Łukasz Bąk, Tomasz Lazar I Marek Straszewski. Ekspozycja zorganizowana przez Kulczyk Foundation, poświęcona problemowi ubóstwa menstruacyjnego stanie na Rynku Głównym w Grudziądzu. Wystawa gościła już w kilku miastach Polski (m.in. Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Toruń, Łódź) i wszędzie spotykała się z dużym zainteresowaniem. Obejmuje 9 dwustronnych zdjęć, ustawionych na stelażach. Całość zajmuje ok. 25-30 m2. Prezentowana będzie przez dwa tygodnie, w drugiej połowie kwietnia.

Misja edukacyjna I przełamanie tabu

Zdjęcia kobiet I dziewczynek, które borykają się z problemem ubóstwa I wykluczeniem menstruacyjnym to część kampanii społecznej. Chodzi także o łamanie tabu związanego z miesiączką. Fotografie pełnią misję edukacyjną w zakresie ważnego często skrywanego tematu, dotyczącego także Polski I kobiet, które często z przyczyn finansowych nie są w stanie o siebie zadbać. Z przeprowadzonych w naszym kraju badań na zlecenie Kulczyk Foundation można wyczytać, że aż 42 procent kobiet zadeklarowała, że w ich domach, środowisku nie rozmawia się o menstruacji. Co piątej Polce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich podpasek czy tamponów.

Czerwone opaski na oczach

W ubiegłym roku w Grudziądzu przeprowadzono już większą kampanię pod hasłem “Otwórz oczy”, która miała na celu zwrócenie uwagi na problem ubóstwa menstruacyjnego kobiet. Polegała na zasłonięciu oczu postaci z grudziądzkich pomników. Czerwone opaski założono m.in Flisakowi oraz Ułanowi z dziewczyną. Teraz akcja wraca w kolejnym wymiarze. Połączona będzie ze sztuką. Na Rynku Głównym w Grudziądzu, w dniach od 15 do 28 kwietnia oglądać będziemy fotografie kobiet, które podzieliły się swoimi codziennymi problemami.