W maju czekają nas kolejne podwyżki. Więcej zapłacimy także za ciepło [AUDIO]

2021-04-26 14:28
cieplo grudziadz
Autor: Pixabay Opłaty dla przeciętnego mieszkańca Grudziądz wzrosną o blisko 3 %

Maj będzie miesiącem podwyżek. Więcej zapłacimy za śmieci i ogrzewanie. To ostatnie wzrośnie dla przeciętnego mieszkańca Grudziądza o niespełna 3 %. Jako główny powód podaje się drastyczny wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. OPEC, aby zmniejszyć w przyszłości stawkę za ciepło planuje ograniczenie spalania węgla.

Od maja więcej zapłacimy nie tylko za wywóz śmieci, ale również i za ogrzewanie. Nowe stawki wprowadzi OPEC Grudziądz. Taryfę z podwyżkami zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Grupa OPEC przygotowała wstępną symulację podwyżek w zależności od mieszkaniowego metrażu.

W mieszkaniu o powierzchni 36 m2 zapłacimy 4,21 zł, 48 m2 będzie to opłata 5,78 zł. Z kolei w lokalach o powierzchni 70 m2 to 7,48 zł - wylicza Marek Jopp z OPEC Grudziądz.

ZOBACZ TEŻ - OPEC Grudziądz zakończył dwie duże inwestycje. Modernizacja sieci przyniesie oszczędności [AUDIO]

Jako główną przyczynę podwyżki cen ciepła grudziądzki OPEC podaje drastyczny wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły z 7 euro za tonę w 2018 r. do 47 euro za tonę w bieżącym roku, co oznacza zmianę o ponad 600 proc - dodaje przedstawiciel OPEC-u.

O planowanych podwyżkach za ogrzewanie mówi Marek Jopp z OPEC Grudziądz. Posłuchaj:

Zmiany w spalaniu

Spółka planuje do 2025 roku zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w samym procesie spalania.

W latach następnych kontynuować będziemy politykę odchodzenia od spalania węgla (obecnie jest to 80 proc.), na rzecz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (w 2025 roku planujemy dojść do poziomu 50 proc. z odnawialnych źródeł energii. Wiąże się to jednak z dodatkowymi inwestycjami. Wszystkie te działania mają na celu ochronę środowiska oraz naszych odbiorców przed dalszym wzrostem cen wynikającym z konieczności zakupu drożejących uprawnień do emisji CO2 - informuje Marek Jopp.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z anteny 26.04, godz.10
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE