Rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Uroczystości pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu

2021-05-08 11:55 Damian Pieczonka
grudziądz
Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Uroczystości pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu

8 maja obchodzimy 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Z tej okazji odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na grudziądzkim Rynku Głównym.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 07.05.2021

Oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie i akt kapitulacji Niemiec, który podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji, obchodzimy 8 maja. Największy konflikt zbrojny w historii świata zakończono o godzinie 22.30 czasu środkowo-europejskiego w jednym z berlińskich kasyn, natomiast działań zbrojnych zaprzestano dokładnie o 23.01.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, pełnomocnik prezydenta ds. koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki, dowódca Garnizonu Grudziądz płk Andrzej Dyk oraz kombatant Lucjan Borysewicz, w towarzystwie asysty wojskowej, złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Uroczystość przebiegła z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Po oficjalnych obchodach prezydent Grudziądza uhonorował kombatanta II wojny światowej – Porucznika Wojska Polskiego Lucjana Borysewicza.

Wprawdzie minęło 76 lat od zakończenia II wojny światowej, jednak w dalszym ciągu naszym patriotycznym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach, którzy ocalili polskość przed zagładą. W imieniu swoim i mieszkańców składam wyrazy wdzięczności – mówił Maciej Glamowski.

Złożono również wiązankę pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego, który 13 maja obchodziłby 120. urodziny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl