„Razem możemy więcej”. Nowy projekt aktywizacji dla cudzoziemców w Grudziądzu

2022-09-21 17:19
ratusz grudziadz
Autor: Łukasz Piekarski Projekt wdrażany będzie w latach 2022-2023

Łączą siły by pomagać innym. Na przykład na rynku pracy lub w lokalnej społeczności. Powiatowy Urząd Pracy, grudziądzki ratusz, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i lokalni partnerzy startują z nowym projektem. Jego hasłem przewodnim jest „Razem możemy więcej”.

Projekt będzie skierowany do cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce, wymagających wsparcia w obszarze integracji i aktywności społecznej.

80 procent spośród nich stanowią obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi i znajdują się tym samym w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Warunkiem dostępu cudzoziemca do udziału w projekcie jest legalność pobytu w Polsce - mówi Karol Piernicki, rzecznik grudziądzkiego ratusza.

Co kryje się pod hasłem legalny pobyt w Polsce? Chodzi o rejestrację przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej lub nadany w organie gminy numer PESEL.

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa

Chodzi również o integrację i zapewnienie aktywności społecznej wymienionych grup cudzoziemców.

Założeniem projektu „Razem możemy więcej” jest wsparcie w zakresie integracji takich osób na rynku pracy poprzez aktywizację i rozwój przedsiębiorczości oraz integracji w społeczeństwie, do czego prowadzić ma indywidualny rozwój oraz wzmocnienie w głównych obszarach życia społecznego - dodaje przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Jakie formy wsparcia przewidziano w ramach projektu?

Integracja i aktywność społeczna:
  • - wsparcie asystenta integracyjnego opracowującego indywidualną ścieżkę integracji społecznej dla dorosłych oraz wspierającego w kontaktach z instytucjami i sytuacjach życia codziennego,
  • - pomoc prawna i psychologiczna,
  • - nauka języka polskiego, kursy w zakresie orientacji kulturowej (kultura, historia, geografia, turystyka),
  • - wsparcie integracyjnym w wymiarze bytowym, tj. bon bytowo – aktywizacyjny (koszty transportu, odzieży, posiłków, opłaty czynszowe itp.).
Aktywizacja zawodowa:
  • - profilowanie potrzeb i potencjału cudzoziemca (oczekiwania vs możliwości na rynku pracy),
  • - szkolenia zawodowe,
  • - doradztwo zawodowe i wsparcie w procesie aktywizacji zawodowej, a także w zakresie zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce,
  • - pośrednictwo pracy.

Szczegółowe informacje na temat projektu udzielić może Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu (ul. Waryńskiego 34A, 86-300 Grudziądz, pok. 202, 217, tel. 56 69 68 750).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

HEJT NA WF, JAKUB GRABOWSKI, SEKRETY MUNDIALU, ILE PALI CZOŁG | ESKA XD #057
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE