Protest w obronie Szkoły Podstawowej 13 w Grudziądzu. Rodzice nie zgadzają się z planami [AUDIO]

2021-01-25 8:38
sp 13 w Grudziądzu
Autor: Damian Pieczonka Rodzice uczniów nie zgadzają się na likwidację SP 13 w Grudziądzu

Nie chcą zgodzić się na likwidację szkoły. Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Grudziądzu protestują. Są przeciwko planowanym zmianom, do których przymierza się samorząd. Władze miasta tłumaczą się spadającą liczbą uczniów oraz nierentownością placówki. Protest odbył się przed budynkiem szkoły z ulicy Sikorskiego.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 22.01.2021

Wracamy do tematu planowanej likwidacji Szkoły Podstawowej numer 13 w Grudziądzu. O takich zamiarach najpierw poinformowano dyrekcję szkoły, a później radnych na komisji edukacji. Głównym powodem jest systematyczny spadek liczby uczniów. Alternatywą dla uczniów SP 13 ma być kontynuacja nauki w SP 14 wchodzącej w skład Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych przy ulicy Parkowej w Grudziądzu. Na takie rozwiązanie nie godzą się rodzice uczniów uczęszczających do szkoły specjalnej przy ulicy Sikorskiego. Postanowili zaprotestować.

Zobacz też: Koczowiska bezdomnych w Grudziądzu pod nadzorem Straży Miejskiej. Kontrolują ich miejsca pobytu [ZDJĘCIA]

Protest rodziców przed budynkiem SP 13 w Grudziądzu

Szkoła ta jest jednostką, w której uczą się dzieci wyłącznie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Władze Grudziądza mają w planie likwidację, bez konsultacji z rodzicami i opiekunami. O sprawie dowiedzieli się z mediów. Do placówki uczęszcza 60 uczniów. To również miejsce pracy 31 nauczycieli. Wykwalifikowana kadra wkłada wiele trudu w naukę i terapię dzieci. Rodzice zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc. Teraz są przerażeni całą sytuacją. Martwią się o swoje dzieci. Przeniesienie ich może zniweczyć lata pracy i nauki jaką rodzice i nauczyciele włożyli w to aby pomóc im w miarę funkcjonować w społeczeństwie.

Nie możemy się na to zgodzić aby kosztem niepełnosprawnych dzieci miasto szukało oszczędności i przekładało dobro dzieci nad swoje niedorzeczne plany. Placówka Specjalna numer 13 to szkoła, gdzie klasy są mniejsze, co przy takich zaburzeniach jak autyzm jest najlepszą i najwłaściwszą formą nauki i terapii -piszą rodzice w piśmie do Rzecznika Praw Dziecka.

Posłuchaj co mówią protestujący rodzice SP 13 w Grudziądzu

Miasto chce przenieść dzieci z SP 13 oraz część nauczycieli do przepełnionej zdaniem rodziców placówki przy ulicy Parkowej. W budynku mieszczą się ich zdaniem za małe sale do nauki. Dodatkowi uczniowie spowodują w niej chaos, a przy dzieciach specjalnej troski rozbicie, problemy z nauką oraz pogorszy to ich stan emocjonalny. Władze Grudziądza tłumaczą, że w szkole przy ulicy Sikorskiego dzieci jest za mało, nauczycieli za dużo, budynek też za duży i trzeba dokładać do jego utrzymania.

Przykre jest to, że nasi radni chyba nawet nie znając przeznaczenia danej placówki i na czym polega kształcenie specjalne twierdzą, że część dzieci można umieścić w klasach integracyjnych. Niestety mija się to z celem gdyż część uczniów juz to przerabiała. Wróciła z powrotem do kształcenia specjalnego -czytamy w piśmie.

Kluczowe decyzje w sprawie przyszłości szkoły jeszcze nie zapadły. Zgodę musi wyrazić większość radnych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE