Żonkil

i

Autor: Adrian Grycuk / commons.wikimedia.org

ŻONKILE

Żonkile ku pamięci powstania w getcie. Jak samemu zrobić papierowego kwiatka?

2023-04-17 9:59

Zbliża się 11. edycja akcji "Żonkile", której celem jest upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Symbolem tego wydarzenia jest żółty żonkil, którego każdy może przypiąć na znak solidarności i pamięci. Warto dołączyć do akcji, zwłaszcza, że zrobienie żółtego żonkila z papieru wcale nie jest takie trudne!

Akcja Żonkile ku pamięci powstańców

Żonkile to akcja społeczno-edukacyjna nawiązująca do powstania, które wybuchło 19. kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim. To właśnie wtedy, po decyzji Niemców o całkowitej likwidacji getta, przebywajacy tam Żydzi powstanowili zbrojnie wystąpić przeciwko oprawcom. Jak podkreślają historycy: było to jedno z największych bojowych wystąpień Żydów w trakcie II Wojny Światowej.

Powstanie trwało do 16. maja 1943 roku. Nie wiadomo dokładnie ile osób straciło w nim życie, bo hitlerowskie dane były specjalnie zawyżane. Szacuje się, że w powstaniu zginęło 12 tysięcy Żydów, a większość z 60 tysięcy znajdujących się tam osób została wywieziona do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy.

To właśnie dla upamiętnienia poległych, zarówno żołnierzy jak i cywilów, co roku prowadzona jest akcja "Żonkile". W tym roku obchodzona będzie już 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, dlatego warto, aby każdy dołączył się do niej i na znak pamięci przypiął sobie żółtego żonkila.

Żonkile 2023. Organizatorzy chcą rozdać 450 tysięcy kwiatków

W tym roku akcja Żonkile skupia się wokół liczby Żydów i Żydówek, którzy przebywali w getcie warszawskim w momencie jego największego przepełnienia. 450 tysięcy osób - właśnie tyle było w getcie wiosną 1941 roku. I dokładnie taką liczbę żonkili chcą rozdać wolontariusze, którzy pojawią się na ulicach Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Warszawy.

Ale symboliczne, papierowe kwiatki rozdawane będą także w innych miastach Polski. W Międzyrzeczu harcerze będą czekać na mieszkańców w bibliotece głównej. Do działań włączyły się także gorzowskie instytucje i szkoły - w wielu z nich organizowane są specjalne pogadanki, a nawet apele na ten temat.

Jak włączyć się do akcji? Przypnij sobie żonkila!

Solidarność można okazać na kilka sposobów: zarówno internetowo jak i przypinając sobie papierowego żonkila do koszuli.

Zdjęcie żonkila bądź "z żonkilem" można publikować w mediach społecznościowych. Dostępna jest specjalna naklejka "żonkil", którą można ustawić do zdjęcia profilowego. Warto też dodać hashtagi: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Oprócz tego papierowego żonkila można przypiąć sobie do ubrania i w ten sposób upamiętnić powstanie.

Jak samemu zrobić papierowego żonkila?

Wbrew pozorom to nic trudnego. Wystarczy kawałek żółtego brystolu i nożyczki. Jeśli ktoś ma talent plastyczny może samodzielnie narysować i wyciąć kwiaty, a tym, którzy rysować nie potrafią z pomocą przychodzą gotowe szablony, które udostępnia Muzeum Historii Żydów Polskich w POLIN w Warszawie.

Sonda
Czy przyłączysz się do akcji Żonkile?
Godzina W w Gdańsku. Mieszkańcy uczcili Powstanie Warszawskie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE