Witnica: Zielona energia, to dobry interes dla gminy

2021-02-12 17:45
Gorzów: fotowoltaika
Autor: Zawizzle/wikimedia.org

To może być największa instalacja fotowoltaiczna w Polsce. Na razie rusza pierwsza farma, na 80 ha. W planach są dwie kolejne. Dzięki inwestycji niemieckiej firmy do kasy Witnicy płyną już setki tysięcy złotych. A za 2 lata popłyną miliony.

Miliony ze słońca. W gminie Witnica powstają farmy fotowoltaiczne. Prawdopodobnie będzie to największy kompleks w Polsce. Jedna, 80 hektarowa ruszy w marcu. Z dzierżawy i podatków do budżetu wpłynie 1 mln zł. Firma, która ją postawiła buduje już kolejną, dwukrotnie większą, a w planach ma trzecią. Burmistrz Witnicy szacuje, że za 2 lata do gminnej kasy będzie wpływało 6 mln zł rocznie. Jest też szansa na tańszy prąd.

Wystaraliśmy się w ministerstwie i liczymy na to, że dalej ten projekt będzie skierowany w stronę mieszkańców, w stronę instytucji. Energia, która będzie wyprodukowana w danej gminie, miejscowości będzie mogła być odkupowana w preferencyjnych cenach przez np. szkoły - mówi Dariusz Jaworski, burmistrz Witnicy.

Energia z farmy w Witnicy zasili cementownię w Górażdże, a także popłynie do Kostrzyna nad Odrą, Gorzowa, a nawet do Niemiec.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE