hematologia gorzów

i

Autor: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Prof. Brzeźniakiewicz-Janus i Pan Sławomir - pierwszy pacjent w Gorzowie z przeszczepionymi komórkami macierzystymi.

To była historyczna chwila - w Gorzowie po raz pierwszy przeszczepili komórki macierzyste

2023-02-03 14:32

19 stycznia profesor Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus ze swoim zespołem dokonali tego w Klinice hematologii, onkologii i radioterapii przy gorzowskim Szpitalu. W ubiegłym roku placówka dostała na to pozwolenie od Ministerstwa Zdrowia.

Pan Sławomir, który dzisiaj został wypisany ze szpitala, nie ukrywał wzruszenia:

Czy pionierem? Czuję się zwykłym człowiekiem, a czy jestem pionierem to już tutaj by trzeba było zapytać Panią Profesor. Może dałem większą możliwość ludziom, żeby nie bali się przychodzić na przeszczep.

Policyjny Black Hawk w akcji. Na pokładzie śmigłowca narządy do przeszczepu

Pan Sławomir z podejrzeniem nowotworu został skierowany do Gorzowa ze szpitala w Barlinku. Tu usłyszał diagnozę: szpiczak mnogi. Po chemioterapii i remisji od pacjenta medycy pobrali jego komórki macierzyste, następnie podali mu lek niszczący jego własny szpik kostny.

Po tym wszczepione zostały mu jego własne komórki, które przywróciły zdrowy już szpik. Gorzowski szpital stara się też o możliwość wykonywania w przyszłości przeszczepów od innych pacjentów i dla chorych z chłoniakami.

QUIZ. Wiedza ogólna. Poniżej 6/10 zacznij się dokształcać

Pytanie 1 z 10
Kto jest autorem noweli "Nasza szkapa"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE