Pompeje widok na Wezuwiusza

i

Autor: DUOTONE_ / www.pixabay.com

ODKRYCIE

Nowe odkrycie w Pompejach. Znaleziono szczątki trzech osób. To ofiary erupcji Wezuwiusza

2023-05-30 8:47

We włoskich Pompejach dokonano kolejnego niezwykłego odkrycia. W trakcie badań archeolodzy odnaleźli szczątki dwóch kobiet oraz dziecka wieku około 3-4 lat, którzy zginęli w trakcie erupcji wulkanu w 79 roku. Naukowcy trafili też na dwie ściany pokryte wyjątkowymi freskami.

Kolejne ofiary erupcji Wezuwiusza z 79 roku. Próbowali uciec przed trzęsieniem ziemi

Szkielety dwóch dorosłych kobiet i dziecka odnalezione zostały w dawnej piekarni. To właśnie tam próbowali się schronić przed trzęsieniem ziemi, które towarzyszyło wybuchowi wulkanu.

Cała trójka ma serię urazów spowodowanych zawaleniem się stropu budynku i najprawdopodobniej to było główną przyczyną ich śmierci.

To kolejne ofiary erupcji Wezuwiusza, która miała miejsce w 79 roku. W wyniku wybuchu wulkanu doszczętnie zniszczone zostały Pompeje oraz Herkulanum, a liczbę ofiar szacuję się na około 2 tysiące. To była jedna z najtragiczniejszych erupcji w historii Europy.

Ściany pokryte freskami. Malowidła przedstawiają bogów

Oprócz odkrycia trzech szkieletów archeolodzy badający nieznany dotąd region Pompejów trafili też na dwie ściany pokryte niezwykłymi freskami, przedstawiającymi sceny z mitologii grecko-rzymskiej.

Niepublikowane zdjęcia znalezisk dokonanych ostatnio w Parku Archeologicznym w Pompejach potwierdzają potencjał odkrywczy, jaki kryje w sobie cały czas to miejsce. Opowiadają historię tragedii, która tu się wydarzyła” powiedział na stanowisku archeologicznym Gennaro Sangiuliano, minister kultury.

Na jednej ścianie utrwalone są postacie Posejdona (bóg mórz, rzek i jezior) oraz Amymone, z którą Posejdon miał syna Napliosa, przyszłego władcę Lerny. W tym pomieszczeniu trafiono także na zwęglone ślady mebli.

Druga ściana to z kolei wizerunki Apolla i jego ukochanej nimfy Dafne. Zgodnie z mitologią grecką Apollo, uważany za Boga kochał się bez wzajemności w pięknej nimfie. Ta, aby uciec od jego uczuć uprosiła ojca, by zamienił ją w drzewo wawrzynu.

Pompeje - tragiczna historia miasta

Starożytne Pompeje na początku były osadą rolniczą, ale stopniowo przekształciły się w miasto z domami mieszkalnymi, budynkami użyteczności publicznej i obiektami sakralnymi.

5 lutego 62 roku miasto zostało zniszczone po raz pierwszy na skutek silnego trzęsienia ziemi. Wtedy mieszkańcóm udało się je odbudować. Ale nie na długo, bo 17 lat później, prawdopodobnie 24. sierpnia 79 roku, doszło do erupcji wulkanu, która doszczętnie zniszczyła Pompeje przykrywając je kilkumetrową warstwą popiołu i zabijając wszystkich, którzy nie zdążyli się ewakuować.

Obecnie na miejscu wciąż pracują archeolodzy, którzy od stycznia tego roku, badają nowy region - największy obszar od stulecia.

Sonda
Interesujesz się historią starożytną?
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu