Polski samochód elektryczny Izera

i

Autor: Maciej Lubczyński Polski samochód elektryczny Izera

MOTORYZACJA

Niewyobrażalna podwyżka cen nowych aut. Klienci są w szoku. Jak bardzo podrożały samochody? Mamy dokładne dane

2023-03-29 17:29

Raport Info-Ekspert opisany w "Pulsie Biznesu" informuje, że w ciągu ostatnich czterech lat ceny nowych samochodów wzrosły nawet o 65,7%. Wysokość podwyżek zależy od klasy pojazdu oraz rodzaju napędu. Osoby zainteresowane małymi SUV-ami z napędem olejowym mogą być szczególnie zaskoczone wysokimi cenami.

- Klienci, którzy wymieniają auta raz na kilka lat, są zaskoczeni tak dużym wzrostem cen oraz tym, że najczęściej muszą rozważać zakup pojazdu z niższego segmentu - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Dariusz Wołoszka z Info-Ekspert.

Dane zawarte w raporcie firmy zajmującej się wyceną samochodów wskazują, że największy wzrost cen obserwuje się w przypadku małych SUV-ów z napędem olejowym, które zdrożały o 65,7 proc.Kolejne miejsca w rankingu zajmują samochody segmentu B, w tym te z silnikiem benzynowym, których ceny wzrosły o 45,3 proc., oraz ich wersje z silnikiem diesla, których ceny wzrosły o 44,6 proc.

Cena nowych samochodów będzie jeszcze wyższa?

Wiele wskazuje na to, że trend się utrzyma. - Można zakładać, że w najbliższych latach, głównie na skutek nowych norm, będziemy świadkami wzrostu cen aut spalinowych. Wyrównywanie cen pojazdów nie będzie skutkiem spadku kosztów zakupu wariantów zeroemisyjnych, lecz wzrostem cen wersji konwencjonalnych - twierdzi Wołoszka cytowany przez money.pl.

Dane z Info-Ekspert pokazują, że najbardziej dramatyczny wzrost cen miał miejsce w segmencie małych SUV-ów z napędem olejowym. W 2019 roku, średnia cena takiego pojazdu wynosiła 100 000 złotych, a obecnie jest to prawie 166 000 złotych.

Który typ pojazdów jest najdroższy? Te liczby mówią wszystko!

Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku samochodów benzynowych największy wzrost cen dotyczy modeli z segmentu B. Średnia cena takiego pojazdu w 2019 roku wynosiła nieco ponad 63,6 tysiąca złotych, a obecnie wynosi 92,5 tysiąca złotych.

Jak zwykle, samochody elektryczne są droższe niż ich odpowiedniki spalinowe i ich ceny również rosną o co najmniej kilkanaście procent. Przykładowo, elektryczne auto z segmentu B jest o 88 proc. droższe niż jego benzynowa wersja.

Sonda
Czy wysokie ceny paliw sprawiły, że starasz się jeździć ekonomicznie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE