przyroda

Niesamowite zjawisko w lesie pod Gorzowem. Leśniczy od razu to sfotografował! O co chodzi z czarcim kręgiem?

2023-11-26 15:32

Niesamowite zjawisko przyrodnicze odkrył w lesie w Kłodawie pod Gorzowem Wielkopolskim, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kłodawa Tadeusz Szyszko. Czy wiecie o co chodzi z czarcimi kręgami?

Mamy połowę listopada i w ostatnich latach był to już niemal koniec grzybów. W tej chwili jest odwrotnie. Właśnie teraz jest tego najwięcej. Jeśli ktoś aktywnie zbiera grzyby, to z pewnością może natknąć się na czarci krąg. O co chodzi?

Czarcie kręgi, kręgi czarownic czy czarcie koła, to tylko niektóre nazwy nadane przez naszych przodków przyrodniczemu zjawisku, które można zaobserwować podczas warunków sprzyjających rozwojowi grzybów w lasach. Nasi przodkowie wierzyli, że takie kręgi tworzyły się tam, gdzie były odprawiane czary albo czarownice spotykały się na sabat.

Czarci krąg, to nic innego jak kolonia grzybów, które powstały z jednego zarodnika. Grzybnia rozrasta się od niego promieniście i sukcesywnie wyjaławia glebę, stwarzając niekorzystne warunki do rozwoju owocników. Dlatego rosną one jedynie na obrzeżach grzybni, tworząc krąg.

Takie zjawisko spotkał właśnie wspomniany wyżej Tadeusz Szyszko z Nadleśnictwa Kłodawa w miejscowości Mszaniec koło Gorzowa Wielkopolskiego. Zobaczcie tylko na tez zdjęcia!

Czy warto jeść grzyby?
Sonda
Czy lubisz zbierać grzyby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE