Bolerioza, strach, zdjęcie poglądowe

i

Autor: Wikipedia, Wikimedia Commons / pixabay.com

INFEKCJA

Niemal 5 tysięcy osób zainfekowanych boreliozą. Jak radzić sobie z kleszczami?

2023-06-09 12:35

W Polsce od 1 stycznia do 31 maja zanotowano 4988 przypadków boreliozy, infekcji przenoszonej przez kleszcze, według najnowszego raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. W porównaniu z poprzednim rokiem, w tym samym okresie liczba przypadków wynosiła 2613.

Jak rozpoznać boleriozę?

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest spowodowana przez krętki z rodzaju Borrelia. W początkowej fazie większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, który ma przejaśnienie w środku. Do zmian skórnych czasami towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stan podgorączkowy, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. W późniejszych stadiach boreliozy u dorosłych mogą wystąpić objawy, takie jak zanikowe zapalenie skóry kończyn. Wraz z tymi zmianami mogą pojawić się zapalenie stawów oraz zmiany neurologiczne.

Kleszcze przede wszystkim występują w lasach liściastych i mieszanych, na terenach trawiastych, w gęstych zaroślach, wśród paproci, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi.

Co zrobić po wkłuciu kleszcza?

W przypadku wkłucia się kleszcza, ważne jest jak najszybsze usunięcie go z ciała. Nie należy smarować kleszcza tłuszczem, benzyną ani próbować go wykręcać czy wyciskać. Zamiast tego, należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą tuż przy skórze i wyciągnąć go równolegle do powierzchni skóry. Alternatywnie, można również skorzystać z miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które są dostępne w aptekach. Po usunięciu kleszcza, miejsce ukłucia należy dokładnie zdezynfekować. Warto zauważyć, że nie wszyscy kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić inne bakterie i wirusy, w tym kleszczowe zapalenie mózgu.

Ministerstwo Zdrowia niedawno poinformowało w odpowiedzi na pytania PAP, że obecnie nie są prowadzone prace mające na celu umożliwienie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej wystawiania skierowań na refundowane badania w kierunku boreliozy. Aktualnie dostęp do pakietu badań w celu diagnozowania przeciwciał boreliozy dla każdego ubezpieczonego jest możliwy tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Tajemnicza choroba Krzysztofa Śmiszka. Chodzi o kulach
Sonda
Używasz naturalnych preparatów do ochrony przed kleszczami?
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE