Pies w samochodzie

i

Autor: Robert Kraft / www.publicdomainpictures.net

WYPADEK

Kolizja w Gorzowie: podróż z psem zakończona... na latarni. Sprawdź zasady przewożenia zwierząt w aucie

2023-05-08 10:22

Podróżując ze swoimi pupilami często nie zwracamy uwagi na zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Pies siedzi swobodnie na fotelu, a kot ma do dyspozycji całe auto. To z kolei może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Jedna z nich miała miejsce w Gorzowie kiedy to kierująca osobówką uderzyła w latarnię, bo... pies wskoczył jej na kolana!

Samochód uderzył w latarnię. Wszystko przez psa

Do nietypowej sytuacji doszło w sobotę (06.05) przed godziną 15:00 na ulicy Walczaka w Gorzowie. To właśnie wtedy kierująca osobowym renault nagle zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w latarnię.

Na miejsce wysłano pogotowie, policję i dwa zastępy straży pożarnej. Jak się okazało, cała sytuacja spowodowana była przez... psa. Zwierzę, z którym podróżowała kobieta, w pewnym momencie wskoczyło kierującej na kolana przez co ta straciła panowanie nad autem.

Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Kobieta natomiast ukarana została mandatem za spowodowanie zagrożenia w ruchu. Podróżując ze zwierzętami trzeba bowiem pamiętać zachowaniu odpowiednich zasad, by nie narażać siebie i innych użytkowników ruchu na niebezpieczeństwo.

Zasady przewożenia zwierząt w samochodzie. Co mówi prawo?

W polskim prawie nie ma przepisów, które wprost określałyby w jaki sposób należy przewozić zwierzęta w prywatnych samochodach. Wydawałoby się więc, że jest w tym względzie pełna dowolność. Jednak, nic z tych rzeczy!

Analizując zasady trzeba bowiem wziąć pod uwagę przepisy Kodeksu Drogowego, a dokładnie art. 60 pkt. 1, który mówi, że:

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim".

Niewątpliwie, zwierzę puszczone luzem w samochodzie może stanowić zagrożenie dla użytkowników ruchu. Nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć zachowania nawet najbardziej spokojnego psa. Nagły manewr czy dźwięk mogą go wystraszyć i spowodować niekontrolowane ruchy z jego strony.

Co więcej, zastosowanie znajdują tu też zapisy ustawy o ochronie zwierząt, określające, że transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres, uznawany jest za znęcanie się nad zwierzętami. Grozi za to kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Podróżując ze swoim pupilem trzeba pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie zwierzęcia.

Jak bezpiecznie przewozić zwierzęta w aucie?

Jeśli chodzi o małe zwierzęta, typu królik, świnka morska czy nawet kot, to idealnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju transportery dostosowane do rozmiarów i potrzeb zwierzęcia.

A jak wygląda sytuacja w przypadku psów? Tutaj wiele zależy od jego rozmiaru. Psy małej lub średniej rasy również można umieścić w transporterze, który z kolei należy położyć na tylnym siedzeniu i zabezpieczyć w taki sposób, aby nie przesuwał się po całym fotelu. Ważne, aby nie umieszczać transportera na dole miedzy siedzeniami, bo w razie wypadku może on zostać całkowicie zgnieciony nie dając zwierzęciu szans na przeżycie.

Innym sposobem przewozu psów, który sprawdzi się także w przypadku psów dużej rasy jest przypięcie specjalnymi pasami. Mają one formę szelek z końcówką do wpięcia w pasy bezpieczeństwa. Wybierając pasy warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane: powinien być wytrzymały, ale i miękki, by nie ranić zwierzęcia.

Duże psy można też przewozić w klatkach, które umieszcza się w bagażniku (tyczy się to wyłącznie tych samochodów, w których przestrzeń bagażowa połączona jest z kabiną).

Sonda
Dużo jeździsz ze swoim zwierzęciem?
Egzotyczne zwierzęta na targach w Łodzi