Katastrofa ekologiczna na Odrze. Burzliwa konferencja z mieszkańcami

2022-08-11 18:46
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Wiceminister: Najprawdopodobniej doszło do przestępstwa
Autor: PAP/Lech Muszyński

Najprawdopodobniej doszło do popełnienia przestępstwa polegającym na wprowadzeniu do Odry substancji, która wywołuje śmierć ryb - ocenił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Podczas konferencji doszło do spięć i wymiany zdań z mieszkańcami, którzy przyszli posłuchać polityków.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska podczas konferencji w Cigacicach (lubuskie) zapewnił, że nie są prawdziwe informacje, jakoby nie przeprowadzono badań wody po stwierdzeniu zjawiska śniecia ryb w Odrze. Podkreślił, że Inspekcja Ochrony Środowiska zareagowała od razu po otrzymaniu informacji o tym fakcie.

- Mamy najprawdopodobniej do czynienia z popełnieniem przestępstwa polegającym na tym, że wprowadzono do wody substancję, która wywołuje śmierć ryb i innych organizmów. To w tej chwili jest weryfikowane - powiedział Ozdoba.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Pobrano próbki

Wiceminister wyjaśnił, że aby wyjaśnić przyczynę śnięcia ryb zostały pobrane próbki wody. Poinformował ponadto, że w czwartek do specjalistycznego laboratorium w Puławach trafiły też próbki ryb jakie zostały wyłowione z rzeki.

- Będzie w stanie zero jedynkowo co było przyczyną śnięcia ryb - dodał.

Witkowski: Odra została zatruta przez jakiegoś bandytę

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski stwierdził w czasie konferencji, że „Odra została zatruta przez jakiegoś bandytę", a osoby za to odpowiedzialne zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Zaznaczył, że stanie się tak bez względu na to, czy to samorząd, przedsiębiorstwo państwowe lub prywatna osoba.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Podczas konferencji doszło do spięć

Wiceminister Witkowski odniósł się do sytuacji związanej z oczyszczalnią ścieków Czajka w Warszawie sprzed czterech, a także do tej sprzed dwóch lat związanej z zanieczyszczeniem Wisły w Gdańsku

- Prosili nas, żeby ich nie karać. Niestety spełniliśmy tę prośbę. Rozzuchwaliliśmy samorządy – powiedział.

To spotkało się z odzewem ze strony mieszkańców i wolontariuszy, którzy pomagają na miejscu. W tle można było usłyszeć wypowiedzi osób: "co to ma do rzeczy?", "od dwóch tygodni ta ławica martwych ryb płynie!", czy chociażby "co zrobił rząd przez dwa tygodnie, na wczasy pojechał?".

Już na zakończenie konferencji jedna z osób poprosiła polityków o publiczne zadeklarowanie pomocy przy organizacji wiader, rękawic, a także bosaków. Wówczas Witkowski zapytał, do czego są im potrzebne. To wywołało śmiech.

Czy człowiek to najbardziej inwazyjny gatunek jaki żyje na ziemi ?

O jego wpływie na środowisko posłuchaj w podcaście "DROGOWSKAZY".

Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. DROGOWSKAZY" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE