Gorzów: Matury ruszyły. Rozpoczęły się „Lalką” Prusa i „Ziemią Obiecaną” Reymonta

2021-05-04 15:24 sg
Gorzów: matury
Autor: Bartłomiej Nowosielski/gorzow.pl

Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Na te pytania musieli odpowiedzieć maturzyści, którzy o godz. 9 przystąpili do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. W Gorzowie z tym problemem zmagało się 1364 młodych ludzi.

- Stresu nie było. Tematy nam pasowały - mówią Paweł i Mateusz z I LO w Gorzowie, którzy rozpoczęli tegoroczne matury. Tradycyjnie na pierwszy ogień poszedł język polski. Do wyboru były dwa tematy. Na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa - "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?" Drugi temat drugi to: "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?" W tym przypadku maturzyści opierali się na fragmencie "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Który temat wybrali maturzyści z I LO?

Bardzo się interesuję miastami i bardzo mogłem wykazać się w temacie drugim. Od siebie dodałem „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego i nie byłbym sobą gdybym nie dał Wyzimy z „Wiedźmina” - mówi Paweł FerenSztajn.

Również ten drugi temat pisałem. Wydał mi się najciekawszy. Zobaczyłem miasta, stwierdziłem: lecimy – dodaje Mateusz Szwarc.

Ze względu na panującą pandemię egzaminy odbywają się w reżimie sanitarny: na salach odstępy, młodzież wchodziła w maseczkach, ale podczas pisania mogła już je zdjąć. W środę (5.05) to na co czekają tygrysy czyli matematyka. Starcie o godz. 9. W tym roku w Gorzowie do egzaminu dojrzałości przystąpiło 1364 osób. Matury pisemne potrwają do 20 maja, wtedy ruszą ustne.