Gorzów: Co zrobić gdy boisz się koronawirusa? Trzeba czekać... na objawy?

2020-02-26 18:34
Koronawirus i profilaktyka. Radny z Torunia kieruje apel do prezydenta
Autor: Shutterstock Czy procedury dotyczące koronawirusa są odpowiednie?

O procedury dotyczące osób, które wróciły do Polski z obszarów zagrożonych koronawirusem zapytaliśmy lubuski sanepid. Sprawa jest jasna gdy masz objawy choroby. A co mają zrobić ci, którzy jeszcze ich nie mają, ale obawiają się o swoje zdrowe bo właśnie wrócili z Chin czy Włoch.

Dyskusje na temat procedur dotyczących wirusa wywołał w województwie lubuskim wtorkowy post Wadima Tyszkiewicza umieszczony na jego Facebook-u. Senator opisał sytuację grupy lubuskich turystów, którzy wrócili z Włoch i nie wiedzą co mają dalej zrobić.

Nikt im nie powiedział czy muszą zostać w domach, czy mogą iść do pracy. Nie przeprowadzono z nimi żadnego wywiadu. Polityk raczej retorycznie pyta czy czekanie na wystąpienie ewentualnych objawów jest jedynym wyjściem.

Jak nam się udało dowiedzieć w sanepidzie, sytuacja jest jasna gdy mamy objawy choroby. Trzeba się zgłosić do szpitala. Oddział zakaźny funkcjonuje w szpitalu w Zielonej Górze, ale inne placówki też są przygotowane - zapewnia marszałek województwa lubuskiego.

W lecznicach są odpowiednie ilości maseczek, rękawiczek. Przygotowano izolatki a szpital w Gorzowie ma specjalny transporter próżniowy do przewozu osób zakażonych. Czy to wystarczy? Obyśmy nie musieli się przekonywać.

Inaczej wygląda sytuacja z osobami, które nie mają objawów, ale niepokoją sie o swoje zdrowie bo właśnie wrócili z miejsc objętych zakażeniem. Jeżeli nie mają wysokiej gorączki, duszącego kaszlu to nie zostaną przebadani. Co więc mają robić?

Podróżni w samolotach dostają specjalne karty do wypełnienia. A jeżeli ktoś wraca do kraju samochodem albo autobusem? Procedur nie ma.

Wygląda na to, że każdy musi zadbać sam o siebie a potrzebnej wiedzy powinien szukać na... stronach internetowych, do których odsyła sanepid. Działa także infolinia pod numerem 800 190 590.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE