robot szpital

i

Autor: Agnieszka Wiśniewska

​ ExcelsiusGPS testowany w gorzowskim szpitalu

2020-12-04 12:15

Ten robot został zaprojektowany przez neurochirurgów dla neurochirurgów do minimum eliminuje możliwe błędy ludzkie. Jego koszt to 1,5 miliona dolarów. W Polsce takie roboty mają tylko 2 szpitale.

Urządzenie jest wykorzystywane przez neurochirurgów w operacjach kręgosłupa. Dzięki robotowi znaczną część przygotowań do operacji wykonuje się w jednym miejscu. Lekarz przeprowadza symulacje i określa najbardziej optymalną dla danego pacjenta drogę dojścia do operowanej części kręgosłupa.

Specjalnie skonstruowane ramię wykonuje ruchy zaprogramowane przez lekarza. Co to daje pacjentowi?

Wyjaśnia Paweł Hadała, przedstawiciel producenta:

Robot został zaprojektowany przez neurochirurgów dla neurochirurgów do minimum eliminuje możliwe błędy ludzkie.

Mówi Aleh Dziamchuk - neurochirurg biorący udział w szkoleniu:
robot w szpitalu

i

Autor: Agnieszka Wiśniewska

W projektowaniu robota brało udział 100 chirurgów ze Stanów Zjednoczonych. Testowane w gorzowskim szpitalu urządzenie to jedno z 120 na całym świecie. W Polsce takie roboty mają tylko 2 szpitale. Nie wiadomo na razie czy gorzowska lecznica zdecyduje się na zakup tego urządzenia. Jego koszt to 1,5 miliona dolarów.

Pozyskiwanie leku dla pszczół
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE