Dziki

i

Autor: www.pxhere.com

DZIKI

Dziki na ulicach miast. Co robić jak je spotkasz?

2023-12-02 9:42

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost populacji dzików, a co za tym idzie: zaczeły one migorwać ze swojego środowiska naturalnego i podchodzić bliżej domostw. Coraz częściej można je więc spotkać na ulicach miast, w pobliżu zabudowań i działek. Jednak niewiele osób wie jak się zachować w przypadku spotkania takiego dzikiego zwierzęcia. Uciekać czy zostać w bezruchu? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Dziki w Gorzowie. Są coraz bliżej!

Problem migrujących dzików pojawił się parę lat temu. Już w 2013 roku mieszkańcy zwracali uwagę na to, że podchodzą coraz bliżej domów i sklepów, i zupełnie nie przejmują się obecnością ludzi. Kwestia ta poruszana jest tak naprawdę co roku.

Gorzowianie wskazują, że gdy tylko robi się cieplej w niektórych miejscach można spotkać spacerujące spokojnie dzikie zwierzęta. Pojawiają się one głównie na tych osiedlach, które znajdują się blisko parków i terenów leśnych. Mowa m.in. o Górczynie, osiedlu Europejskim czy okolicach szpitala. Ostatnio pojawiły się w rejonie ulicy Parkowej i Ptasiej.

Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy zwierzęta podchodzą w okolice placów zabaw czy miejsc rekreacji. W ubiegłym roku głośno było o sytuacji, kiedy to nieświadome zagrożenia dzieci chciały pobawić się ze zwierzętami. Wtedy udało się uniknąć tragedii, ale w kontaktach z dzikami trzeba być wyjątkowo ostrożnym.

Czy dzik może zaatakować?

Dziki, mimo, że nie należą do drapieżników, to są masywne i silne i w razie zagrożenia mogą zaatakować człowieka. Szczególnie niebezpieczna jest locha z małymi warchlakami, która w obronie swoich dzieci może wykazać agresję.

Co do zasady dzik nie powinien bez przyczyny zaatakować człowieka. Jeśli jednak tak się stanie może on wyrządzić bardzo poważną krzywdę, dlatego w spotkaniu z tymi dzikimi zwierzętami należy zachować maksymalną ostrożność.

Co zrobić gdy spotkasz dzika?

Specjaliści przyznają, że przede wszystkim nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Nie wolno krzyczeć i panikować, a najlepiej jest oddalić się spokojnie w przeciwnym kierunku. Nic nie dadzą próby straszenia i przepędzania, zdenerwowany dzik może się poczuć zagrożony, a wtedy nietrudno o atak z jego strony.

W żadnym wypadku nie wolno podchodzić do zwierzęcia, karmić go lub próbować głaskać. Nawet jeśli dzik jest spokojny i wydaje się być oswojony z kontaktem z ludźmi to wciąż jest to dzikie nieprzewidywalne zwierzę.

Gdy spotkasz dzika na swojej drodze, na terenie miejskim, najlepiej jest zawiadomić odpowiednie służby, w tym Straż Miejską dzwoniąc pod numer: 957355728.

Jak Gorzów walczy z dzikami?

W mieście, od 2014 roku prowadzone są regularne odławiania dzików. W latach 2014-2017 złapane zwierzęta wywożone były do Ośrodka Hodowli Zwierzyny. Ta metoda okazała się jednak mało skuteczna, bo udawało się złapać przede wszystkim młode dziki - starsze były na tyle inteligentne, że szybko nauczyły się omijać odłownie. I problem dzików w mieście wciąż narastał.

Od 2019 roku z kolei prowadzony jest odstrzał redukcyjny. Nie inaczej jest w tym roku. Odstrzały już się rozpoczęły.

Sonda
Czy spotkałeś/aś kiedyś dzika?
Walka dzikich koni na mazurskiej drodze. Niesamowity widok!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE